Kültür, “bilgi, inanç ve davranışlardan oluşan bir bilgi birikimidir” ve nesilden nesle aktarılır.

Bir şirketin kültürü sadece şirketin misyonuyla, çalışma kurallarıyla alakalı değildir. Şirket kültürü bir şirketin ne ürettiğiyle, üslubuyla, yaptığı eylemlerle, çalışanlararası ilişkilerle, müşteri ilişkileriyle de yakından alakalıdır.

Girişimcilerin kendi işlerini kurma nedenlerinden biri de kurumsal şirket kültüründen memnun olmamalarıdır. Girişimciler kendi hayallerine, vizyonlarına ve kişiliklerine uygun bir çalışma ortamına sahip olmak için kendi işlerini kurarlar.

Kendi şirket kültürünüzü oluşturmak ve bunu kuşaklararası aktarabilmek için izleyebileceğiniz bazı yollar var.

Bir amacınız olsun

Şirket kültürü oluşturmaya çalışırken bir amacınız olmalı. Bu amacı yaratmak için şirketin varoluş amacını iyi idrak etmelisiniz. Şirket hangi amaca hizmet ediyor? Bu soruya orijinal ve ilham verici bir cevap verebiliyor olmanız gerekir. Sağlam bir amacı olan şirketleri severiz; çünkü bu şirketler diğerlerinden farklıdır.

Ortak değerler ve standartlar yaratın

Başarılı bir şirket kültürü oluşturmak için şirket çalışanlarının aynı değerleri paylaşmaları gerekir. Şirketin ortaklaşa sahiplendiği değerler ve ortak bir dil olmalıdır. CEO’dan stajyere kadar bu böyle olmalıdır.

Ancak ortak bir değer, dil ve standart bulunduğu müddetçe, bir şirket kültüründen bahsedilebilir. Ayrıca şirketin geliştikçe ve büyüdükçe yeni şartlara uyum sağlaması gerektiği de akıldan çıkarılmamalıdır; ancak temel değerler sabit kalmalıdır ve bu değerler kişilere bağımlı olmamalıdır.

Örnek olun

Kültür liderin davranışlarıyla şekillenir. Her lider, her patron, her CEO şirketin temel değerlerinin en sıkı savunucusu olmak durumundadır.

Örneğin Virgin Holding’i ve Richard Branson’u düşünün. Branson şirketi insanların görmek istediği gibi cesur, eğlenceli ve atılgan bir hale getirdi. Branson böyle yaparak çalışanlarına ve şirkette çalışmak isteyen kişilere ilham kaynağı olmayı başardı.

Lider olarak çalışanlarınıza örnek olmalısınız. Ayrıca şeffaf ve hesap verebilir olmak da bir şirket kültürünün en önemli özelliklerinden biridir.

Her zaman dürüst ve iletişim halinde olun

Dürüst bir lider zayıf ve güçlü olduğu yönlerini bilir ve bu konularda açık sözlü olur. Ayrıca zayıf olduğu yönleri bahane olarak kullanmaz, zira her zaman bu zayıf yönleri güçlendirmek mümkündür. Bu durum sadece lider için değil, herkes için geçerlidir.

Bir lider olarak değerlerinizi hem içeride hem de dışarı da açıkça ifade edebilmelisiniz. Her çalışan bu değerleri anlayıp özümsemelidir. Şirket kültüründe bazı şeyler yolunda gitmiyorken çalışanlarınızın durumun farkında olması son derece önemlidir. Yani insanlar da durumun farkında olmalıdır, çünkü kültür denen şey paket halinde gelmez, yeniliklere ve değişimlere açıktır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap