Bir iş görüşmesine gittiğinizde karşınızdaki kişinin sizden daha üstün olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa iş görüşmesi yapanlar da sizden farksız. Yani onlar da aynı psikolojik tercihlerden ve birçoğumuzu etkileyen bilişsel önyargılardan etkileniyor. Böylece birkaç ufak numarayla, kendinizi o işe en uygun kişi olarak gösterebilirsiniz. İşte iş görüşmelerinde uygulayabileceğiniz birkaç ufak numara;

1. Görüşmenizi salı günü saat 10.20 civarına ayarlayın

Glassdoor internet sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre; iş görüşmesi yapmak için mükemmel zaman; karşı tarafa değil, size uygun olan zamandır. Eğer karşınızdaki görüşme saati konusunda size esneklik tanıyorsa, salı günü saat 10.30’un uygun olup olmadığını sorun. Böyle net bir geri dönüşte bulunmak karşınızdaki kişiyi de rahatlatacaktır.

Öte yandan genellikle sabah saatlerinde iş görüşmesi yapmaktan kaçının çünkü görüştüğünüz kişi günlük işlerini henüz tamamlamadığı için kendisini rahatsız hissedebilir. Ancak, günün son görüşmesi olmamasına da özen gösterin çünkü bu sefer de görüştüğünüz kişi iş bitiminden önce bitirmesi gereken şeyleri düşünüyor olabilir.

2. En güçlü adaylarla aynı gün görüşme yapmayın

Araştırmalara göre bir dizi güçlü adayla yapılan görüşmenin ardından genellikle sonradan gelenlerin beklenenden daha düşük puan aldığını gösteriyor. Öte yandan, bir dizi zayıf adayla yapılan görüşmenin ardından gelen kişi, beklenenden daha yüksek puan alıyor. Bunun bilinçdışı mı yoksa bilinçli olarak yapılan bir eylem mi olduğu bilinmiyor.

3. Kıyafetlerinizin renkleriyle, göstermek istediğiniz imajınız uyumlu olsun

Yapılan bir araştırmaya göre insan kaynakları uzmanları, renklere göre izlenimler ediniyor. Uzmanların çoğu, mavi renk giyilmesini öneriyor çünkü mavi, bir kişinin takım oyuncusu olduğu izlenimi veriyor.

Siyah renk kıyafetler ise liderlik potansiyelini gösteriyor. Turuncu ise görüşmeye gelen adayın yeterince profesyonel olmadığı izlenimi uyandırıyor. Gri renk, analitik düşünceye dair bir izlenim bırakırken, beyaz kıyafetler o kişinin düzenli olduğu izlenimi yaratıyor. Kahverengi güvenilir, kırmızı ise güçlü izlenimi veriyor.

4. Görüşmeyi yapan kişinin yaşına göre yanıtlar verin

İş görüşmesi yaptığınız kişi, size sorular sorduğunda duymak istediği yanıtların neler olduğunu, o kişinin yaşına göre belirleyebilirsiniz. John B. Molidor ve Barbara Parus “Crazy Good Interviewing” isimli kitaplarında şu tüyoları veriyor:

20-30 yaş arası: Çalışmalarınızın görsel örneklerini götürün ve birden fazla görevi aynı anda yapabilme kabiliyetinizi öne çıkarın.

30-50 yaş arası: Yaratıcılığınıza vurgu yapın ve iş/özel yaşam dengesinin sizi nasıl başarıya götürdüğünü anlatın.

50-70 yaş arası: Çok çalışmayı sevdiğinizi ve karşınızdakinin sahip olduğu şeylere ne kadar saygı duyduğunuzu belirtin.

70-90 yaş arası: Sadakatinizden ve bir önceki işlerinize ne kadar bağlı olduğunuzdan bahsedin.

5. Avuç içlerinizi açıkta bırakın veya parmak uçlarınızı birleştirin

Yine Molidor ve Parus’a göre el hareketleriniz iş görüşmesi sırasında verdiğiniz izlenimi çok etkiliyor.

Avuç içlerini açıkta bırakmak genellikle samimiyet göstergesi olarak görülüyor. İki elinizin parmak uçlarını birleştirmek ise güveni simgeliyor.

Öte yandan avuç içlerinizin aşağıyı göstermesi baskın bir karakter olduğunuzu, ellerinizi kapatmak bir şeyler saklamaya çalıştığınızı, parmaklarınızı vurmak ise sabırsız olduğunuzu gösteriyor.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap