Okyanuslardaki balina sürülerinin fiziksel zarar verilmeden araştırılmasına yarayan SnotBot isimli örnek toplama droneleri ve kameralı kardeşleri, Ocean Alliance ve Intel'in önemli bir ortak projesi.

Okyanuslardaki balina sürüleri hakkında yürütülen araştırmaların daha da ileri seviyeye gelebilmesi için balinalardan örnekler toplanması gerekli; fakat çok hassas hayvanlar ve bu örneklerin, onları mümkün olduğu kadar rahatsız etmeden toplanması lazım. İşte SnotBot projesi bu yüzden hayata geçirilmiş.

SnotBot ismi verilen araç, özel tasarımlı bir drone. Bu drone sayesinde balinaların sırtlarındaki solunum deliklerinden örnekler kolayca toplanabiliyor. Bu örnekler hem hayvanların DNA'larından izler taşıyor, hem de içerdikleri hamilelik hormonları sayesinde sağlık seviyeleri ölçülebiliyor. Örnekler sayesinde balinaların yaşadığı suların kalitesi, asiditesi ve virüs taşıyıp taşımadıklarının anlaşılması da mümkün.

Araştırma gemilerinden SnotBot droneler dışında bir de kameralı droneler kaldırılıyor. Balina gözlem projesinin bir diğer ayağı olan bu droneler balinalar su yüzüne nefes almaya çıktıklarında büyük miktarda fotolarını ve videolarını çekiyorlar. Intel’in desteği ile hazırlanan bir imaj tanıma uygulaması da her balinayı fiziksel özelliklerine ve renklerine göre tanıyarak dosyalıyor. Böylece farklı balinaların nerelerde gezdikleri tespit edilebiliyor.

Projede çalışan bilim insanları, balinalara fiziksel şekilde zarar vermeden onları gözlemlemenin böyle bir yolunu buldukları için şanslı olduklarını ifade ediyor. Balinaları gözlemlemenin onlara olduğu kadar çevreye ve dolaylı olarak da insanlara faydaları bulunuyor. Okyanusların en büyük avcılarının yaşamlarını, düzenlerini, sağlıklarını ve yaşadıkları ortamları inceledikçe, çevreyi korumanın farklı yolları insanlığa açılabilir hale gelecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap