En son yapılan araştırmaya göre badem veya soya sütü tüketen gelişim çağındaki çocuklar, günlük inek sütü tüketen çocuklara oranla daha kısa büyüyor.

Özellikle de son zamanlarda iyice popüler hale gelen bitki temelli ürünler bu zamana kadar tükettiğimiz ürünlerin yerini almaya başladı bile. Ebeveynlerin sağlıklı bildiği bitkisel ürünler düşündüğümüz kadar besleyici olmayabilir.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan son bilimsel çalışma ise bu iddiayı kanıtlıyor. Çalışmada, bitkisel olarak elde edilen sütler ile inek sütünün çocuk gelişimine olan etkileri araştırıldı. Her gün üç bardak soya ya da badem sütü içen çocuklar ile üç bardak inek sütü içenler arasında ortalama 2 cm fark ortaya çıktı. Bu fark ise bitkisel süt tüketen çocukların daha düşük protein ve yağ alımından kaynaklı yavaş büyüme sonucunda ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar inek sütünün çocuk gelişiminde doğru büyümeyi sağlamak açısından iki temel besin maddesi olan protein ve yağ açısından yeterince zengin olduğunun altını çiziyor. İki bardak inek sütü, üç yaşındaki bir çocuğun günlük protein gereksiniminin yüzde 100'üne denk 16 gram protein içeriyor. Bunun yerine kullanılan bitkisel sütler ise bu ihtiyacın yalnızca dörtte birini karşılayabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap