1932 yılında New York’ta kurulan daktilo tamircisi tam üç nesildir bu mesleğini devam ettiriyor. Schweitzer ailesi Amerikan daktilolarını 84 yıldır tamir etmeye devam ediyor.

Daktilo, eski usul yazma yöntemi, mürekkep sorunu ve ses çıkaran tuşları bugünün teknolojilerine ayak uyduramayıp eskilerde kullanılan bir araç olarak kaldı. Daktilo kullananlar içinse ellerindeki cihazın tamiri günden güne zorlaşıyor çünkü artık daktilo tamircisi bulmak da güçleşmeye başladı.

Aile işletmesi olarak devam ettirdikleri bu meslekte zanaatkarlığın, el işçiliğinin ve yeteneğin azimle daktilolarda işlendiğini görmek mümkün.
Bu niş endüstri giderek ilgisizleşen topluma karşı hala ayakta durmaya çalışırken, Paul ve babasının ayakta kalmaya çalışması ve hiçbir şeye aldırmadan işlerini aşkla yapması görülmeye değer.

Aşağıdaki videoda Gramercy daktilo tamircisindeki kısa videoyu izleyebilirsiniz;

Türkiye’de de daktilo ustaları bulunuyor

Hayrettin Özaktaş, Sirkeci’de daktiloları tamir etmeye devam ediyor

Bu mesleğin İstanbul’da devam etmesi için emek veren Hayrettin Özaktaş ise, Sirkeci’de kendi dükkanını işletmeye devam ediyor. Daktiloya değer verilen dönemde bu işe başladığını söyleyen ve o dönem birçok gazetecinin daktilosuna el atma fırsatı bulan Özaktaş, Halit Kıvanç, Abdi İpekçi, Uğur Dündar ve Müjdat Gezen’in daktilolarını tamir etmiş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap