Birçoklarının aksine maddi krizler yerine manevi krizler yaşadı, ama hiçbiri Bedriye Hülya’yı yıldırmaya yetmedi. Joe Biden’in örnek gösterdiği girişimci bir kadın olarak karşımıza çıkan Hülya, yaşadıklarını Hürriyet gazetesine anlattı. Bedri Hülya’nın ilham alınacak girişimcilik yolculuğu…

1. Kötü anıları arkada bırakmalı insan

İzmir’de okul çıkışında yaşadığı kazayla bir daha ayağa kalkamayacağı düşünülen, defalarca ameliyat olan Bedriye Hülya kişisel azmi ve ailesinin desteğiyle 3 yıl sonra yürümeyi başardı.
O bu yaşadıklarını anlatırken, ‘yaşandı geçti’ diyor. 16 yaşındayken başına gelen bu kazanın tüm izlerini hayatından çıkardığını anlatıyor.

2. Hayallerini askıya almak gerek bazen

Bedriye Hülya, o kazaya kadar Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde okumayı hayal ediyordu. Hayattaki en büyük artısı çok kitap okuması olan genç kız, hasta yatağında sınava hazırlandı ve üniversitede istediği bölümü kazandı. Fakat o dönemde 5’inci katta olan ve asansörü bulunmayan fakültede her gün basamakları çıkması imkansızdı. Zemin kattaki İşletme Bölümü’ne geçiş yaptı.

3. Mecburi tercihler yeni kapılar

Okulu bitirdiğinde hayatındaki her şey normale döndü. Yeniden ayağa kalktı ve o dönemde hocası olan kişi ise daha sonra hayat arkadaşı oldu. İstanbul’da kısa süren iş deneyimin ardından evlenip yeniden İzmir’e döndü.

4. Farklı hayat kurmaya açık

Kocasının aldığı bir iş teklifiyle İzmir’den ayrılıp Bodrum’a yerleştiler. Bedriye Hülya, Bodrum’da kısa süren bir banka memurluğu denemesinden sonra turizm sektöründe çalışmaya sıfırdan başladı. İyi İngilizcesi sayesinde sevdiği turizm sektörüne eşiyle birlikte yatırım yapmaya karar verdi. Bodrum’da açtıkları otel iyi gitmesine rağmen bu kez de evliliği kazaya uğradı ve boşanma kararı aldı.

5. Hayalini gerçekleştimenin yaşı ve zamanı yoktur

Bedriye Hülya, 38 yaşındayken boşandı. O ‘Genç bir kızken en çok istediğim şey psikoloji okumaktı, o hayalimi gerçekleştirmeliyim’ diyerek Amerika’ya gitti. Columbia Üniversitesi’ne kabul edildi. Ancak o dönemde parasal krizler yaşadı. O yılları anlatırken ‘9 dolarla bir haftayı geçirmek durumundaydım. Hem sağlıklı beslenmeyi hem de küçülmeyi o dönemde öğrendim’ diyor.

6. Dünyadan ilham aldı

New York’ta bulunduğu dönemde farklı spor konseptleriyle tanıştı. Hesaplı, herkesin ulaşabileceği ortamda spor merkezi açma fikri kafasında şekillenmeye başladı. 4 yıl sonra Türkiye’ye döndüğünde ‘yalnızca kadınlar için, hesaplı, kadın antrenörlerin olduğu bir spor merkezi’ açmak için kolları sıvadı. Araştırmalar yaptı, izinlerin alınması, hazırlıkların tamamlanması tam 2 yılını aldı.

7. Olumsuz düşüncelere kapılmadı

İlk şubesini İzmir’de açtı, ancak ilk şubeden hemen sonra kanser olduğunu öğrendi. ‘Yalnızca bir gece çok ağladım. Neden ben diye… Ancak o gün ağladım ve bitti. Asla kötü bir şey olacağını düşünmedim. Yapacak çok işim vardı’ diye anlatıyor.

8. Dünya onu tanıdı

Kanseri de yenen Bedriye Hülya, tüm enerjisini işine verdi ve kurduğu B-Fit markasını büyüttü. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da ilgi çeken bir girişim oldu. Garanti Bankası tarafından 2014 yılının Sosyal Girişimcisi seçilen Bedriye Hülya, yurtdışında da çok sayıda ödül aldı. ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ‘örnek girişimci kadın’ olarak gösterdiği Hülya, dünyanın en büyük sosyal girişimci ağı ASHOKA’nın da üyesi.
B-Fit merkezleri Türkiye’de 50 kentte, 200’ün üzerinde, 300 binden fazla kadına hizmet veriyor.

9. Çabalarının karşılığını aldı

B-Fit bugün 10 milyon dolar değerinde bir şirket. Yalnızca kadın franchiselarıyla anlaşan B-Fit’in franchise bedeli 29 bin TL.

10. Durmak bilmiyor yeni markasını büyütüyor

Yaşadığı manevi krizlerle savaşırken markasını büyüten Bedriye Hülya’nın yeni hedefi 2015’te hayat geçirdiği Çocuk Hareket Üssü Mizupo’yu B-Fit bir marka haline getirmek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap