2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, sigara kullanımının DNA üzerindeki etkilerini açık bir şekilde ortaya koyan yeni bir teknik geliştirdi.

İki yıl önce DNA'nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen ve Türkiye’yi gururlandıran Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser ve DNA araştırmalarında önemli bir buluşa adını yazdı.

Kuzey Carolina Üniversitesi'nde görevli Sancar önderliğindeki araştırmacılar, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek oranda haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Zaten sigara kullanımının DNA ‘ya verdiği zarar yıllardır bilinen bir gerçekti.  Prof. Dr. Aziz Sancar ve ekibinin geliştirdiği bu yeni teknik ise sigarının DNA üzerindeki etkilerinin genom seviyesinde detaylı bir şekilde incelemesini mümkün hale getirecek. Yeni teknik ile sigara sonuçlu kanserlerin nasıl ortaya çıktığı, neden bazı insanların kansere daha yatkın olduğu ve DNA'da oluşan hasarın nasıl onarılabileceği daha iyi anlaşılacak.

Yeni teknik hakkında konuşan Sancar, sigara dumanında bulunan Benzo(a)piren'in ABD'deki kanser ölümlerinin yüzde 30'una neden olan bir kanserojen olduğuna dikkat çekti. Bu teknik ile sigara kullanımının hücresel seviyedeki etkileri ile ilgili net kanıtlar ortaya koyduklarını ifade eden Sancar, çalışmalarının insanların sigara içme alışkanlarını bırakma konusunda etkili olmasını umuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap