17 yıl görev aldığı Intel’den ayrılıp Silikon Vadisi şirketlerinden Silver Spring Networks‘e geçen Ayşegül İldeniz, geleceğin akıllı şehirlerini ve Türkiye projelerini anlattı.

Türkiye’de pek bilinmese de Amerika’da çok tanınan şirketin yönetim kadrosundaki tek kadın ve Türk olan İldeniz, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. 20-30 yıl sonranın dünyasını kuran İldeniz‘in röportajından öne çıkanlar;

Silikon Vadisi’nde önemli olan ne yarattığın

Silikon Vadisi’nde olmak çok heyecan verici. Dünyanın geleceğini dizayn eden insanlarla çalışmak da aynı şekilde heyecan verici. Orada Intel’de nesnelerin interneti konusunda bireylere ve kurumlara yönelik çok farklı çalışmalar yaptım. Nesnelerin interneti konusu geleceğin dünyası. İleride 50 milyar nesnenin birbiriyle konuşacağı bir dünyayı var etmeye çalışan binlerce insanın arasına dahil oldum. Şu var, Silikon Vadisi’nde kurumun, şirketin bir önemi olmuyor, aksine kimlerle çalışıp neyi yarattığınız daha önemli oluyor. 17 yıllık kariyerden sonra tamamen farklı bir açılıma doğru yol almamın iyi olacağını düşündüm.

Amerika’da çok bilinen bir şirket

Silver Spring Network, 2002’de Silikon Vadisi’nde kurulmuş. Amerika’da 26 milyon evin penetrasyonunu yapan bir şirket. Yüzde 50’lik bir pazar payı var. New York Borsası’nda halka açık bir şirket. Bu da önemli benim kariyerim için. Halka açık bir şirketin yöneticisi olmak da heyecan verici.

Türk olmamdan etkilendiler

Yönetim kuruluyla görüşmeye gittiğimde bundan da çok etkilendiler. Türk ve kadın olmam onların da hoşuna gitti. Şirket daha ağırlıklı olarak Amerikalıların çalıştığı bir şirket. Ben global operasyonlardan, iş geliştirme, pazarlama stratejilerinden tamamen ben sorumluyum. Amerika’da akıllı enerji işinin yüzde 50’sini yapıyor şirketimiz.

Akıllı enerjinin avantajları

Öncelikle verimlilik. Alt yapıyı değiştiriyoruz. Chicago, Paris, Kopenhag ve Singapur gibi dünyanın önde gelen metropollerinde çalışıyoruz. Geçenlerde kasırga oldu, 1.5 milyon insan Florida’da elektriksiz kaldı. O elektrik alt yapısının ayakta kalmasını sistem olarak biz sağlıyoruz. 3-4 gün komuta merkezindeydik. 24 saat içinde yüzde 95’ini ayağa kaldırdık. Kasırganın zarar verdiği yerleri belirleyip, zarar vermediği yerleri güçlendirerek ilerledik. Şehrin her mertekaresine kadar problemin nerede olduğunu görüyoruz. Birbirini besleyen kablosuz hatlar döşüyoruz her yere. Bu teknolojinin adı MESH. Vücudun damarları gibi, Amerika’nın her yerine görünmez ağlar döşemiş durumdayız.

Şehirlerde neler yaptık?

  • Her şehirde akıllı sayaçlar olacak. Bunlar akıllı şehirlerin temelini oluşturacak. Bu da başladı.
  • Bu ağ üzerinden de insanların hayatını kolaylaştıracak farklı uygulamalar geliştirilecek. Bu da başladı.
  • Paris’te belediye ile birlikte çalıştık. Sokak lambaları 100 yıllık hatta çok daha eski Paris’te. Çok estetik ve güzel lambalar, bunları bozmadan akıllı hale getirdik.

Türkiye’de neler yapacağız

Radarımızda Türkiye var. İstanbul için de temaslar var. Bugüne kadar yeterince ilerlenememiş. Türkiye’de bir ofis açılması konusu da görüşülüyor. Ben de bunu hızlandıracağımızı düşünüyorum.

İstanbul’da hem aydınlatma hem de trafik konusunda hızla dönüşüm şart. Türkiye’de teknoloji konusunda hızlı algılayan bir ülkeyiz bu konuya da sarılmalıyız. En akıllı neyse onu yaparsak Türkiye’de de verimlilik artar. Bizim hesaplamalarımıza göre 4 milyar dolarlık bir enerji tasarrufu yapabilir Türkiye. Bunun yüzde 25’i olsa bile ülkemizin büyük kazanımı olabilir. Türkiye’de kaçaklar ve her yerin takip edilmesi konusu elzem.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap