Herkes Mars‘a nasıl gideleceğini konuşurken bir Youtube kanalında 1 yıl boyunca Ay’da yaşamanın maliyeti hesaplandı.

Elon Musk‘ın geçtiğimiz günlerde Mars’ta koloni kurmak için açıkladığı planlardan sonra herkesin aklına ilk gelen şey elbette maliyet oldu. Günümüzde Mars yolculuğunun çok maliyetli olacağını belirten Musk, gelecekte bu maliyetlerin çok daha azalacağını dile getirmişti.

Peki Mars’ı bir kenara bırakırsak, Ay’a gidip bir yıl boyunca yaşamak ne kadar mal olurdu dersiniz? Ortaya çıkan rakam gerçekten dudak uçuklatacak cinsten.

Wendover Productions isimli YouTube kanalının paylaştığı video, merak edilen soruya büyük ölçüde açıklık getiriyor. Astronotun gezegene gitmesi, yaşayacağı bir ortamın sağlanması, sebze yetiştirebilmesini sağlayan bir yerin oluşturulması, su ve enerji gibi masrafların göz önüne alındığı video sonucunda Ay’da yaşamanın dünyanın en zengin insanları için bile hayal olduğu görülüyor.

Bir yıl boyunca yaşayabilmek için 36 milyar dolar harcamak gerekiyor. Bu da günde 98 milyon doların harcanması gerektiği anlamına geliyor. Öte yandan Space X veya başka bir firmanın birkaç kere kullanılabilen bir roket geliştirmesi halinde masrafların büyük ölçüde düşmesi öngörülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap