Avrupa ülkeleri, sığınmacıların ülkelerine girişlerini azaltmak için çeşitli yollar ararken, OECD‘nin 2016 Göç Raporu, sığınmacıların göç ettikleri ülkelerin ekonomisine olumlu yönde katkıda bulunduğunu ortaya koydu. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, göçmenlerin tehdit değil, umut olduğunu söyledi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporunda, sığınmacıların gittikleri ülkelere pozitif katkıda bulundukları belirtilirken, göçmenlerin entegrasyonuna ilişkin önlemlerin alınması için uluslararası iş birliği çağrısı yapıldı.

OECD‘nin raporunda şu ifadelere yer verildi;

Üye ülkeler, göç konusunda kamuoyunda yer alan kuşkuları gidermelidir. Göçlerin, orta ve uzun vadede ekonomik büyüme ve iş gücü piyasasına olumlu etkileri olacaktır

İş birliği potansiyellerini ortaya çıkarır

Raporun tanıtımı dolayısıyla Paris’te düzenlenen toplantıda konuşan OECD Genel Sekreteri Angel Gurria iş gücü piyasasında son 10 yılda yaşanan büyümeye göçmenlerin katkısının ABD’de yüzde 47, Avrupa’da ise yüzde 70’i bulduğunu belirterek şunları söyledi;

Birlik olarak sıkıntıları çözebiliriz. Göçmenlerin potansiyelini iş birliği yaparak ortaya çıkarabiliriz. Göçler bir tehdit değil, umuttur.

10 yılın en yüksek rakamı

Rapora göre, OECD ülkelerine yönelik göçmen akışı son 10 yıldaki en yüksek rakamına ulaştı. OECD ülkelerine giden yeni göçmen sayısı 2015’te önceki yıla göre yüzde 10 artışla 4.8 milyona ulaştı. Göçmenlerin 3’te 1’i bir OECD ülkesinden başkasına geçiş yaptı.

OECD ülkelerine 2015 yılında iltica talebinde bulunanların sayısı ise 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en yüksek rakamına ulaşarak 1.6 milyonu buldu.

İltica talebinde bulunanların 1.3 milyonu Avrupa’daki OECD ülkelerine ulaştı. İltica başvurularının yüzde 25’i Suriye’den gelirken, yüzde 16’sı ise Afganistan’dan yapıldı.

Türkiye 4’üncü sırada

En çok başvurunun yapıldığı Almanya’ya iltica talebi Mayıs 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında 573 bini buldu. Türkiye ise aynı periyotta 134 bin başvuru olarak 4’üncü sırada yer aldı.

Rapora göre, AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci geri kabul anlaşması sonrası 2015’te 1 milyonu aşan göçmen girişi, bu yıl 300 binin altına düştü.

OECD ülkelerinde 2015-2016 yılları arasında göç politikalarında büyük bir değişim görülmediğine işaret edilen rapora göre, üye ülkeler arasında sadece Kanada’da ekonomik amaçlarla göçmenlik başvurusu yapanlar için özel bir başvuru sistemi kuruldu.

Avrupa’da sığınmacı akınından en çok etkilenen ülkelerde göçmenlerin entegrasyonuna ilişkin bazı önlemler de arttırıldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap