Yaşam standartlarıyla ve yüksek gelirli insanların yaşamasıyla bilinen Avrupa’nın birçok şehri ekonomik açıdan bakıldığında uygun gelmeyebilir.

Glassdoor’un “Avrupa’daki hangi ülkelerde hayat standartları en yüksek?” adlı raporuna göre hazırlanan listede İngiltere’nin başkenti Londra’daki kiralar dikkat çekiyor. Bu da birçok insanın aslında gelirlerini kalacak yer için harcadığını gösteriyor.

10- Amsterdam, Hollanda

Hollanda için başkent Amsterdam’ın kültürel, finansal ve eğitimsel bir merkez olduğu düşünüldüğünde fiyatların yüksek olmasını normal karşılamak gerekiyor. Tabi buna bir de turistlerin ilgisini çekmesiyle fiyatları da arttırması burada yaşamayı daha da zorlaştırıyor.

amsterdam

9- Helsinki, Finlandiya

Bir başka başkent Helsinki’de yaşamak için gerekli bütün harcamalar pahalı olsa da gelirler de ona uygun seviyede bulunuyor.

helsinki

8-Stokholm, İsveç

İsveç diğer ülkelerle kıyaslandığında yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu bir ülke. Bunun sebebi ise yerel ürünlerin ve servislerin diğer ülkelere nazaran daha uygun olması.

stokholm

7- Dublin, İrlanda

İrlanda’nın başkenti Dublin ortalama bir maaşın en yüksek olduğu başkentlerden biri. Fakat giderek artan ev, ulaşım ve yiyecek harcamaları yaşamayı daha zor bir hale getiriyor.

dublin

6- Paris, Fransa

Paris’te hayat standartlarını sağlamak için gerekli harcamalar ortalamaya göre uygun olsa da ev fiyatlarının yüksek olması burada yaşamayı zorlaştırıyor.

paris

5- Kopenhag, Danimarka

Kültürel, ekonomik ve siyasi bir merkez olan Kopenhag, Danimarka şüphesiz önemli bir konumda bulunuyor. Ülke genelinde bakıldığında harcamaların en yüksek olduğu şehir olarak göze çarpıyor.

Nyhavn, colorful harbour of Copenhagen (Denmark)

4-Bergen, Norveç

Fiyortlarla çevrili bu Norveç şehrinin yaşamak için gerekli harcamaları Los Angeles’ta yaşayan bir insanınkiyle aynı.

bergen

3- Londra, İngiltere

İngiltere’nin başkentinde kiraların yüksek olması yaşayan insanlar için büyük bir sorun oluşturuyor.

londra

2- Zürih, İsviçre

İsviçre’nin finansal merkezlerinden olan Zürih, ulaşım ve konaklama açısından bakıldığında fiyat olarak el yakar cinsten.

zurih

1- Cenevre, İsviçre

Cenevre’de yaşayan bir insanın harcamaları New York’ta yaşayanlarla kıyaslandığında yüzde üç daha fazla.

cenevre


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap