Aşağıdaki harita eğer sınırlar, etnik kökenlere ve çeşitli politik değerlendirmelere dayanılarak değil de, dominant DNA gruplarına göre şekillendirilmiş olsaydı Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülke sınırlarının neye benzeyebileceğini gösteriyor.

Her grup hakkında kısaca bilgilendirmeleri inceleyelim:

Haplogroup R1b: Bu gruba, soylara bakıldığı zaman en çok Batı Avrupa, Rusya’nın bazı bölgeleri ve Çad, Kamerun gibi Orta Afrika coğrafyasında karşılaşılıyor. Daha az bir sıklık gözlenerek de olsa bu Doğu Avrupa, Batı Asya, Kuzey Afrika ve İç Asya’nın da çeşitli bölgelerinde bu genetik grubun emarelerine rastlamak oldukça olası.

Haplogroup R1a: Bu grup İskandinavya’dan Orta Avrupa’ya, Sibirya’nın güney bölgelerinden Güney Asya’ya kadar bütün bir Avrasya coğrafyasına dağılıyor.

Haplogroup N: Bu gen grubuna Kuzey Avrasya ve yer yer Güneydoğu Asya, Pasifik, Güneybatı Asya ve Güney Avrupa’da rastlanılıyor.

Haplogroup I1: Bu haplogrup kendine en çok İsveç ve Finlandiya’nın batısı olmak üzere Danimarka ve Norveç gibi bölgeleri de kapsayan kuzey ülkelerinde yer buluyor.

Haplogroup I2: Bu grup en çok ortalama 185.6 cm ile dünya üzerindeki en uzun erkek popülasyonuna da sahip olan Balkan Dinar Alpleri bölgesinde kendini gösteriyor.

Haplogroup J1: J1 haplogrubunun en dikkat çeken toplanma noktaları Orta Doğu, Kafkasya, Sudan ve Etiyopya olarak gözükmekte. Ayrıca, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da kendilerine yer bulan gen grubu, özellikle Cohen soyisimli Yahudi topluluklarında da hâkim durumda.

Haplogroup J2: Bu grup, Batı Asya, İç Asya, Güney Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’ya yayılmış vaziyette ancak en baskın olduğu bölge Kuzeybatı Asya.

Haplogroup E: Bu gen grubu Afrika’ya has bir şekilde kendine yer bulmakta.

Haplogroup G: Milli popülasyonlar incelendiğinde bu grup en çok Gürcistan’da bulunmakta. Kafkasya’nın farklı bölgelerinde de gözlenebileceği gibi az yoğunlukta da olsa Avrupa, Güney Asya, İç Asya ve Kuzey Afrika’da da kendilerine yer buluyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap