Dijitalleşmenin tüm piyasalara hakim olmasıyla müzik piyasası da dönüşmeye devam ediyor. Piyasanın dönüşmesine öncülük edenler ise yine birbirinden yenilikçi girişimler. Girişim şirketleri, büyüme ve müşteri bulma konusunda eskiye göre çok hızlı ilerliyor. Avrupa’da da müzik alanında çalışmalarını sürdüren bazı girişimler, müzik endüstrisindeki büyük şirketlere kafa tutmaya başladı. Avrupa'da müzik piyasasını dönüştürebilecek bu girişimlerden 5'ine göz atalım:

Uberchord Engineering

Berlin merkezli girişim, müzik enstrümanı öğrenme alışkanlıklarımızı değiştirmeyi amaçlıyor. Abbey Road Studios hızlandırma programının parçası olarak, Uberchord Engineering yeni bir ses tanıma teknolojisi geliştirdi ve sadece enstrüman tekniğini öğretmeyi değil pratikler doğrultusunda müziksel algıyı geliştirmeyi hedefliyor. Bir mobil uygulama olarak sadece notayı nasıl basman gerektiğini değil aynı zamanda hatalarını sana gösteren ve gittikçe zorlaşan bir ders müfredatına sahip.

The Best Song

Müzik dünyasının Tinder’ı olarak tanınıyor. Uyulama içerisinden parçaları kaydırarak onları Spotify ve Deezer’daki listelerinize eklemenizi sağlıyor. Müzik keşfetmek gibi rekabetçi bir alanda, Fransız girişimi Best Song kullanıcılarına bağlayıcı bir deneyim sunmakla birlikte cross-platform müzik kataloğu yükselen sanatçılar için devrim niteliğinde bir araca dönüşebiliyor. Kendi çalma listelerinizi yapabileceğiniz ve arkadaşlarınızı ekleyerek listelerinizi de paylaşabilirsiniz.

Prizm

Bir başka Fransız girşimi olan Prizm(Ubithings) ilk akıllı ve kişiselleştirilebilir player olarak piyasaya girdi. Prizim üçgen bir aygıt olarak wifi yoluyla akıllı telefonunuza bağlanır. Profilinizi oluşturduktan sonra sizin müzik zevkinizi öğrenir ve size uygun şarkıları önerir. Günün zamanı, bulunduğunuz atmosfer ve kimlerle oturduğunuza bağlı olarak öneriler değişebilir.

Stagelink

Midem Müzik Festivali 2016’nın kazanını olan stagelink, sanatçılar ve fanlarının aynı platformda buluşup birlikte öneri,planlama ve turlarını promote etmelerini sağlayan bir uygulama. Hayran destekli tur promote etme girişimi, topladıkları verilerle sanatçıların hangi ülkelerde tur yapmaları gerektiğini, hangi sahnelerin onlar için en iyisi olduğunu ve bilet ücretlerinin hangi seviyede olması gerektiğini sanatçılara sunuyor. Berlin merkezli girişimin oldukça kolay bir kullanım yapısı var.

Hello Stage

Wiener Konzerthaus’un eski direktörü tarafından kurulan girişim klasik müzik sanatçıları ile menajer ve promotörleri buluşturuyor. Fikir aslında klasik müzik pazarını daha şeffaf yapmak. Sanatçılar kendi kişiselleştirilmiş sayfalarında, kendi repertuarlarını, takvimlerini paylaşırken menajerler de kendi kadrolarını paylaşabiliyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap