Hastane, park ve belediye gibi kamusal alanlarda halkın ücretsiz bir şekilde kablosuz internet kullanması için kolları sıvayan ve bu konu için oldukça geniş bir proje başlatma kararı alan Avrupa Birliği, bu projesini hayata geçirmek için gerekli olan bütün ekonomik uzlaşmaları sağladı.

Konuya ilişkin geniş çaplı bir proje başlatan Avrupa Birliğibelediye, hastane, park gibi kamusal alanlarda ücretsiz kablosuz internet (Wi-Fİ) sağlanması için 120 milyon avro kaynak ayrılması konusunda uzlaştı.

AB için Wi-Fi (WİFİ4EU) adlı projeye önümüzdeki 2 yıl için toplam 120 milyon avro kaynak ayırma kararı alınmasının ardından, ücretsiz kablosuz internet sağlayan noktaların halka açık bir şekilde uzun yıllar sürdürülmesi ve devam ettirilerek genişletilmesi planlanıyor.

Kablosuz internet noktaları, kurulmasının ve gerekli cihazların alınmasının maliyetini Avrupa Birliği‘nin üstlendiği projede, projeden faydalanacak ve halka ücretsiz kablosuz internet hizmeti verecek olan yerel kamu unsurları da 3 yıl boyunca projeyi sürdürmekle sorumlu tutulacak.

2017’nin sonuna kadar başlatılması ve kısa bir süre içerisinde bitirilmesi planlanan proje için başlangıç olarak 8 bin Wi-Fi noktasının kurulacağını belirtmekte fayda var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap