Avrasya Tüneli’nin Güney Koreli ortağı SK E&C ile birlikte tamamlayarak açılışını yapmaya hazırlanan Yapı Merkezi’nin sahibi Ersin Arıoğlu, 2002-2007 döneminde CHP İstanbul milletvekili olarak TBMM’deydi.

Son yıllarda Türkiye’de yapılan en büyük projelerden biri olan Avrasya Tüneli 20 Aralıkta açılacak. Tünelin açılış tarihi yaklaştıkça projeyle ilgili haberlerin sayısı da bir hayli arttı. Yine de iki kıtayı denizin altından birleştirecek olan projeyi yapan inşaat şirketleri neredeyse hiç ön plana çıkmadı.

1 milyar 250 milyon dolara mal olan projeyi kendi yarattıkları finansman imkanıyla (285 milyon dolar öz kaynak, 18 yıl vadeli 960 milyon dolar uluslararası kredi) tamamlayıp 24 yıl 5 ay boyunca işletecek olan şirket kim?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayında Avrasya Tüneli’ni makam arabasıyla geçmişti.

Avrasya Tüneli, iki şirket tarafından kurulan bir ortaklıkla hayata geçti. Ortaklığın Türk tarafında yurt dışında da önemli altyapı projelerine imza atan Yapı Merkezi var. Diğer tarafta ise Güney Koreli SK E&C.

Tünelin inşaatı gibi işletmesini de iki şirketin yüzde 50’şer payla kurduğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım (ATAŞ) şirketi yapacak. Yapılan projeksiyonlara göre Avrasya Tüneli’nden günde 120 bin, yılda da 40 milyon araç geçecek. 4 dolar olan geçiş ücreti üzerinden hesaplandığında, fiyat artışları hesaba katılmasa bile 24 yılda yaklaşık 4 milyar dolar gelir elde edecek.

Projenin başaktörlerinden olan Yapı Merkezi’nin kurucusu Ersin Arıoğlu ilginç bir girişimci. 1963’te İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi‘nden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun olduğunda amacı akademisyen olmaktı. 1969 yılına kadar da aynı fakültenin yapı statiği kürsüsünde öğretim görevlisi ve asistan olarak akademik hayatını sürdürdü. Sonrasında akademinin kendisine göre olmadığına karar vererek bütün enerjisini kurduğu Yapı Merkezi şirketine vermeye karar verdi.

Yapı Merkezi, Türkiye’de altyapı projelerinde en başarılı inşaat şirketlerinden biri. Hali hazırda Avrasya Tüneli’nin yanı sıra Katar’ın başkenti Doha’da, 2022 Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında yapılan Doha Metrosu’nun en önemli bölümlerinden birini de inşa ediyor. Projenin büyüklüğü 4,4 milyar dolar. Şirketin ayrıca Suudi Arabistan, Fas ve Cezayir’de de devam eden demiryolu ve tramvay projeleri bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap