20 Aralık’ta açılacak olan Avrasya Tüneli‘nde asfalt çalışması tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün kendi kullandığı makam otomobiliyle Avrupa yakasından Asya yakasına tünelden ilk geçişi gerçekleştirdi. Erdoğan’a geçişte Başbakan Binali Yıldırım da eşlik etti.

Göztepe-Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli’nde sona gelindi.

Yap-işlet-devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda, otomobiller için İstanbul Boğazı‘nın altına yapılan 14,6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi’nde çalışmalar 7/24 devam ediyor.

Yerin 106 metre altında inşa edilen tünelden günde 100 bin araç geçecek.

Proje kapsamında, Kazlıçeşme ‘U Dönüş’ yapısı tamamlanırken, Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin imalatı ve diğer yol işlerinde son aşamaya gelindi. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasındaki bağlantı yollarına tünel istikametini gösteren tabelalar da yerleştirildi.

Yer üstünde olduğu gibi yeraltında da hummalı bir çalışma yürütülüyor. Tünelin asfalt çalışması tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün kendi kullandığı makam otomobiliyle Avrupa yakasından Asya yakasına tünelden ilk geçişi gerçekleştirdi.

ilk-gecis-cumhurbaskani-erdogandanqmv7abtdyekvkzpjmnoqua

2011 yılında başlanan, 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırımla yapılan tünelin açılışının 20 Aralık‘ta yapılacağı belirtildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap