Terör ve darbe girişiminin ardından İstanbul Beyoğlu ve Bağdat Caddesi’nde dükkanlar kapanmaya devam ederken, yüksek kiralardan şikayet eden alışveriş merkezlerindeki (AVM) mağazalar da kepenk indirmeye başladı.

Mağaza kapatmak büyük hata

İstanbul’daki birçok alışveriş merkezinde boş dükkanlar göze çarpıyor. Kapalı mağazaların camlarına kimi afiş yerleştiriyor, kimi siyah perde çekiyor.Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, “Önümüz bayram, okullar açılıyor ve yılbaşı geliyor. Biraz sabır, mağaza kapatmak büyük hata olur” derken, markalar “AVM’lerde boş koridorlar olmaması için önlem alınması şart” diyor.

Yeme-içme katları dolu

İstanbul’daki birçok AVM’de boş dükkanlar göze çarparken, mağazaların birçoğu büyük indirim kampanyaları uyguluyor. AVM’ler dükkanları boş göstermemek için camlarını afişle kaplıyor. AVM’lerde boş dükkanın olmadığı tek yer yeme-içme katları. Mağazaların kepenk indirmesinin en önemli sebebi ise dolar ve Euro olarak alınan kiralar ile ortak kullanım giderleri. Ciroların önemli bir bölümünü oluşturan bu gider kalemleri markaları da zorluyor.

Yüksek kiralar mağaza kapattırıyor

Bir süreden beri döviz kurlarındaki artışın markaları zorladığını, bu yazın kötü geçmesine neden olan faktörlerin etkisinin de buna eklendiğini söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkan Yardımcısı Sinan Öncel, şu değerlendirmeyi yaptı;

Beyoğlu Caddesi ve Bağdat Caddesi Türkiye’de uzun zamandan beri perakende sektörünün en cazip yerleriydi. Ancak bu yaz Beyoğlu Caddesi önceki sene gibi değil. Çok sayıda marka Beyoğlu’nu terk etti. Bunun başlıca nedeni mağaza sahiplerinin istediği yüksek kiralardır. Şimdi aynı tehlike AVM’ler için de geçerli.

Bazı AVM’lerde sorunlar büyük. Bunu daha yakından anlamak için 300 metrekareden küçük mağazası olan markalarla anket çalışması yapıyoruz. Şu ana kadar 70’e yakın marka ile çalışma yapıldı. Markaların büyük çoğunluğu kira indirimi istiyor. Beyoğlu’nda 2-3 mağazası vardı bazı markaların. Boşuna açmadılar bu mağazaları. Aynı tehdit AVM’ler için de var. Saldırlar oldu, terör arttı, turizm gelirleri düştü, darbe oldu, hala kiralar dolarla ve hala cirodan pay alıyor AVM’ler, ortak giderler de markaları zorluyor. AVM’ler karlılıklara bakmadan dövizle kira ve cirodan pay alıyor.

Perakendenin sorunları ne?

BMD tarafından yapılan anket sonuçlarına göre perakende sektörünün oyuncuları sorunları şöyle sıraladı:

 • Asgari ücret artışı perakende sektörünü etkiledi
 • Döviz son 5 yılda yüzde 50 arttı. Mağaza kiraları yükseldi* Pek çok sektörde gümrük vergileri de arttı.
 • 2016 yılında turizmdeki düşüş özellikle turistlerin ilgi gösterdikleri lokasyonlardaki mağazaları etkiledi.
 • Terör saldırıları nedeniyle belirli dönemlerde hızlı düşüşler oldu. Özellikle Ankara’daki birçok AVM bir hafta durdu.
 • Sektörde yaz aylarında büyük şehirlerde yaşanan durgunluğu karşılayan Bodrum, Antalya, Marmaris mağazalarının ciro yükselişleri olurdu. Ancak bu yaz turizm bölgeleri de olumsuz etkilendi.
 • AVM’lerin genel gider ve kiraları markaları çok zorluyor.

Kepenkler kapanıyor

 • 15 Temmuz’dan sonra AVM cirolarındaki düşüş %15
 • 2015’te AVM’lerin toplam cirosu 90 milyar TL
 • Türkiye’deki toplam AVM sayısı 361
 • Türkiye’deki AVM’lerde kiralanabilir alan 10.5 milyon m2
 • Önümüzdeki 3 yılda AVM’lere yapılması beklenen yatırım tutarı 10 milyar $
 • Türkiye’deki mevcut AVM’lere yapılan toplam yatırım 52 milyar $

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap