Alman soylusu Baron Karl von Drais, bisikleti ilk kez 200 yıl önce, 1817'nin Haziran ayında sokakta kullandı ve halka sundu. İlk bisikletin rotası Mannhein şehrinin merkezine yapılan 8 kilometrelik yolculuktu.

Saatte 15 kilometre hızla yapılan yolculuk gidiş-geliş olarak bir saatten az sürdü ama bu yolculuk tarihe yazılacak ve 200 yıllık bir efsane yaratacaktı. Bisikletin bu ilk örneğine Laufsmaschine, yani koşma makinesi deniliyordu çünkü henüz bildiğimiz anlamda pedalları yoktu. Ama halk ona baronun adından yola çıkarak Draisine diye ikinci bir isim taktı. Draisine aslında döneminin ekonomik/çevresel bir krizinden yola çıkılarak düşünülmüştü.

1815 Nisan’ında Tambora Yanardağı patlamış, atmosfere bol miktarda kül ve sülfürdioksit saçmıştı. Dünya çapında bir kıtlık dönemi yaşanmasına sebep olan patlama yüzünden ekinler ölmüş ve atları besleyecek malzeme kalmamıştı. At nüfusu hızla azalırken Baron Karl von Drais kendi derdinin peşindeydi. Arazilerini kontrol etmek isteyen baron, az miktarda kalan atlarını bu işe sürmek istemiyordu. Alternatif bir taşıma yöntemine kafa yoran baron, iki tekerleği birbirine bağlayıp üzerine bir oturak koyarsa ayakları ile dengede durabildiğini farketti. Draisine böylece ortaya çıktı ve baronu dünya çapında ünlü hale getirdi. Ama bisikletin atası ilk seferde büyük bir başarı yakalamadı.

Baron çok meşgul biriydi ve icadı için patent almış olmasına rağmen seri üretim yaptırıp satamadı. Ayrıca o dönemdeki yollar henüz Draisin için çok uygun değildi. At arabaları tarafından ezilip yamuk yumuk hale gelmiş yollar yüzünden bisiklet -o dönemdeki genel ismi ile Velocipede- sahipleri kaldırımları tercih etmeye başladı. Bu da yayaların hoşuna gitmedi tabi. Avrupa ve ABD’de birçok yerde bisikletlerin yasaklanması yüzünden uzun yıllar bu araç yayılamadı.

Baron Karl von Drais’in ölümünden sonra rakipleri bunu fırsat bilip bisikleti farklı isimlerle piyasaya sürecekler ve yavaş yavaş bildiğimiz formuna kavuşacaktı. Baronun yaşadığı dönemde olaylara sebep olan araç, günümüzde tüm dünya çapında sevilen ve kullanılan bir araç. Zamanında bir çevre felaketi yüzünden meydana çıkan bisiklet, günümüzde de çevre felaketlerini engellemek için en etkili araçlardan biri kabul ediliyor.

Kaynak: TreeHugger, xTRlarge


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap