İstanbul‘un Avrupa Yakası‘nda bulunan ve 1900’lerin başında Türkiye‘de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yer olan Atatürk Havalimanı, eski adıyla Yeşilköy Havalimanı, üzerinde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen drone uçuşu hakkında soruşturma başlattı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün şikayeti üzerine konu hakkında yasal süreç başlatıldı.

Alınan bu kararın ardından son dönemin en popüler hobi ve eğlence aracı olarak kullanılan ve geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı üzerinde gerçekleştirdiği drone uçuşu nedeniyle gündeme gelen Aspet Manukyan isimli şahıs, hapis cezasına çarptırıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün şikayeti üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde insansız hava aracı (drone) uçuran Aspet Manukyan hakkında, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlamalarıyla Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi‘nde dava açıldı.

Açılan davanın beraat kararıyla sonuçlanmasının ardından itirazlar nedeniyle tekrar gündeme gelen dava da Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesinin kararı kaldırıldı ve Aspet Manukyan hakkında 1 yıl hapis cezası verilmesi gerektiği konusunda karar kılındı.

Atatürk Havalimanı üzerinde gerçekleştirdiği drone uçuşu nedeniyle “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlamalarına maruz kalan Aspet Manukyan‘ın cezası iyi halden 10 aya indirildi ve mahkeme bu cezayı 5 yıl süreyle erteleme kararı aldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap