Güvenlik önlemleri kapsamında yolculara Nisan 2012’de getirilen sıvı yasağı artık Atatürk Havalimanı‘nda çalışan personele de uygulanmaya başlanacak.

Atatürk Havalimanı‘nda yaşanan bombalı saldırı sonrası artırılmaya başlanan güvenlik önlemleri kapsamında, personele de çeşitli sınırlamalar getirilmeye devam ediliyor. İç ve dış hat terminallerinde arındırılmış alan olarak tabir edilen ve uçağa binmeden önce kullanılan salona geçiş yapmak isteyen apron kartlı çalışanlar, yanlarındaki açık sıvı veya benzer maddelerle artık bu alana giremeyecek. Geçtiğimiz ay ise personele Atatürk Havalimanı‘na ilk giriş güvenlik noktasından geçişi sırasında kemer çıkartma uygulaması getirilmişti.

Yeni düzenleme ile birlikte çalışanlar, kapılardan çay, kahve, açık su ve buna benzer açık sıvılarla geçemeyecek, bu sıvıları güvenlik noktalarına bırakacak.

Uçağa binmeden önce kullanılan salona geçiş yapmak isteyen yolcuların sıvıları güvenlik araması esnasında yasak gereği çöpe atılıyordu. Geçtiğimiz aylarda alınan sıvı tarayıcı dedektörle yolcular kısa süren bir işlemin ardından sıvılarının analizini yaptırarak uçağa binebilmeye başlamıştı. Dış Hatlar Terminali‘nde uçağa giden yolcuların arandığı dedektörlerin yanına test amaçlı konulan sıvı patlayıcı tespit cihazları personelin giriş yaptığı bu kapılara da konulacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap