Atatürk Havalimanı’na yeni nesil güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Havalimanında bulunan tüm güvenlik kontrolü noktalarına Vücut Tarayıcı Cihazlar (Body Scanner) yerleştirilmeye başlandı.

Atatürk Havalimanı’na güvenlik önlemleri alınmaya son hızda devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’ye gerçekleştirilen uçuşlarda olan elektronik cihaz yasağının kaldırılması yeni güvenlik önlemleri almaya teşvik etti. Havalimanına yerleştirilmeye başlanan “Vücut Tarayıcı Cihazlar” diş protezinin röntgen çekimi gibi tarama gerçekleştirerek, görüntülerin ekran üzerinden izlenmesine imkan sağlayabilecek.  Yolcuların üstünde bulunan plastik, seramik, sıvı ve daha birçok detayı gösterebilen teknolojik cihaz, hızlı bir ekran takibi gerektiriyor. Kontrolleri hızlandıracağı düşünülen sistemde, yolcu cihazın içine girdiğinde kollarını kaldırıp iki kez sağa ve sola dönerek kısa bir sürede güvenlik kontrolünü tamamlamış oluyor.

Vücut tarayıcı cihazların montajı tüm hızı ile ilerlerken, cihazlar dış hatlarda pasaport kontrolünden hemen sonraki bölüme yerleştiriliyorken, iç hatlarda ise güvenlik kontrolü gerçekleştirilen bölgeye yerleştirileceği belirtildi. Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı için 10, Ankara ve İzmir için ise 4 adet Vücut Tarayıcı güvenlik sistemi yerleştireceğini açıkladı.

Dünyada ilk Rusya ve ABD havalimanlarında bulunan bu cihazların, üst güvenlik gereği alması gereken kritik ülkelerde yaygınlaştırılması planlanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap