Resmi müsabakalarda yer alan Serbest ve Grekoromen güreş türlerinin dışında, güreşçilerin vücutlarına yağ sürerek güreştikleri ve Er Meydanı denilen alanlarda müsabakalarını gerçekleştirdikleri tarihi ata sporumuz Yağlı Güreş…

Sırf milli geleneklerimiz arasında yer alan yağlı güreş ise Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçtikleri tarihten beri Türkiye‘de yapılan bir güreş türü. Türkiye Büyük Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası‘nın ilk günü kapsamında açılış müsabakası olarak Tarihi Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep Kara ile sumoda Asya Şampiyonu Kırgız Güreşçi Almaz Ergeshov Ordu‘da karşı karşıya geldi.

Geçtiğimiz yıllarda Ahmet Taşçı‘nın Kırkpınar Er Meydanı‘nda dünyada ilk kez gerçekleştirdiği gösteri maçından sonra ikinci kez karşılaşan iki farklı kültürün güreşçileri, güreşseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Kıyasıya geçen müsabakanın galibi ise 190 kiloluk rakibini tuş etmeyi başaran Recep Kara oldu. Ordu‘da düzenlenen Türkiye Büyük Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası‘ndan önce açıklamalarda bulunan milli güreşçi konuşmasında:

Muhteşem bir güreş olmasını bekliyorum. Daha önce bunu ustamız Ahmet Taşçı yapmıştı. Şimdi ise bize nasip oldu. İnşallah milletimizin temsilcisi olarak elimden geleni yapacağım. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’a sumo güreşçisini er meydanına getirdiği için teşekkür ediyorum. Maç sonunda sadece dostluk kazanacak. Yağlı güreşin tanıtımına katkı yapacak” ifadelerini kullandı ve gösteri maçının da galibi oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap