Kendi futbol takımlarına sahip olmak isteyen Asyalı milyonerler oldukça heyecanlı. Futbol sektörüne yayın hakları üzerinden giriş yapmaya başlayan Asya çıkışlı firmalar Avrupa’da yükselişte.

Futbol kulüplerinin yayın hakları, son yıllarda takımların cirolarının üstüne çıkmaya başladı. Hal böyle iken çoğu yatırımcı, bir takım almaktan ziyade yayın haklarına sahip olmayı daha risksiz ve güvenilir buluyor.

Geçtiğimiz Nisa ayında Singapur çıkışlı bir firma, yayın hakkı satın alarak 40 milyon dolarlık gelirini 100 milyon dolara çıkarma hedefinde bulunduğunu açıklamıştı.

Futbol yatırımcılar için güvenli liman haline gelebilir mi?

Dünyadaki düşük faiz oranlarının uzaması, tahvil avcılarını farklı varlıklar bulmaya yönlendiriyor. Bu yatırım varlıklarından biri de futbol olabilir. Futbolu takip eden yatırımcılar transferleri gözlemleyip, kulüplere borsada yatırım yaparak kendilerini piyasa şoklarına bir izolasyon oluşturuyor.

Singapur merkezli bir hedge fon yöneticisi olan Michael Coleman geçtiğimiz yıl yaptığı bir yatırımdan olukça memnun kalmış. Kendisi yaşanan kötü yıla rağmen şu yorumu yapıyor: “Alternatif varlıklarımla yatırım portföyüm için mütevazi bir tahsisat yaptım.”

Yatırımcılar piyasada devam eden gri kuğu beklentilerinin bu sene devam etmesi halinde futbol gibi yatırımların popülaritesini daha da arttırabileceğini öne sürüyor.

Kaynak: CNNMoney, Bloomberg Asia


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap