MÖ yaklaşık 2000 ile 609 yılları arasında hüküm sürmüş ve en güçlü dönemde Türkiye’den Mısır’a ve İran Körfezi’ne kadar uzanan sınırlarıyla oldukça başarılı bir imparatorluk olarak anılan Asur İmparatorluğu’nun böylesine muazzam bir bölgede iktidarı nasıl devam ettirebildikleri tarihçiler için hep merak konusu oldu.

Doktora adayı Victor Klinkenberg’in araştırması bu soruya kısmen cevap sağlıyor. Araştırma verilerine göre Asurluların hakimiyetinin kaynapı her zaman şiddet ve kaba kuvvet değildi. Klinkenberg, günümüz Kuzey Suriye’sinde bulunan Tell Sabi Abyad’daki yerleşim yerinde yaptığı çalışma sonucunda, bu yerleşim yerinin MÖ 1200 yıllarında kullanılmış olduğunu, Asurluların bölgeyi fethettikleri zaman bu yerleşim yerini kurduklarını belirtiyor ve ekliyor; “dolayısıyla bölgede askeri bir karakol beklentisi içindeydik ancak durum öyle gözükmüyor

Tell Sabi Abyad’ın odalarının ve evlerinin birçok farklı fonksiyona sahip olduğunu ve işlevselliğinin sık sık değiştiğini fark eden Kinkenberg, örneğin bir zamanlar ziyaretçilerin bira içtiği bir kafe, başka bir zaman artık bölgesi olarak kullanılmış. Bütün bunlar, sosyal hayatın askeri hayattan çok daha büyük bir rol oynadığını gösteriyor ve görünüşe göre, pozitif uyaranlar ve yerel istikrar, Asurluların imparatorluk faaliyetlerinde önemli faktörlerdendi” diyor.

Kaynak: Arkeofili


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap