Sonuçları yeni açıklanan bir araştırma, sıcak yaz günlerinin dijital ticarete olan olumlu etkisini gözler önüne koyuyor.

Bu araştırma, online mağazalardan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen avantajix.com’un gerçekleştirdiği bir çalışma. Çalışmada 8 Temmuz – 8 Ağustos 2017 arasındaki e-ticaret verileri, sıcaklığın 20-25 derecelerde seyrettiği Mayıs ayı verileri ile kıyaslanmış.

Araştırmaya göre hava sıcaklıklarının 25-30 derece gibi mevsim normallerinde ya da biraz altında olduğu günlerde dijital alışveriş yüzde 5-10 artıyor. 30-35 derecelik sıcaklıklarda e-ticaret sitelerindeki işlem artışı yüzde 60-70’lere ulaşırken, 35-37 derecelerde internet üzerinden alışveriş ikiye katlanıyor. İnsanların ev ve ofislere hapsolduğu, sıcaklığın 38-40 derecelere çıktığı günlerde ise özellikle saat 12.00 ila 16.00 arasında e-ticaret yüzde 130 artışla tavan yapıyor.

Raporda ayrıca türüne göre dijital alışveriş siteleri ile sıcak havadan kaçış yöntemi olarak alışveriş yapma arasında da bağlantı kurulmaya çalışılmış. Buna göre işlem adedi olarak en fazla artış, yüzde 35 ile marketlerin online sitelerinden yapılan alışverişlerde görülüyor. Fırsat sitelerindeki işlem adedi yüzde 30 artarken, kozmetik ürün satan sitelerin işlem adedindeki artış yüzde 21, elektronik ve küçük ev eşyası satan sitelerdeki işlem adedi artışı ise yüzde 17 oluyor.

Sonuç olarak ekseriyetle çalışan kadınların, aşırı sıcaklarda öğle tatilinde çarşı pazar gezmek yerine ofiste kalmayı yeğlemesi, e-ticaretteki artışın en önemli etkeni olduğu belirtilmiş. Sırf bu yüzden temel ihtiyaçlar dahil alışverişlerin çoğunun sanal mağazalardan yapılması bir norm haline dönüşmekte. Bu da teknolojinin insan yaşamı üzerindeki yüksek etkisini gayet güzel gösteren örneklerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Kaynak: xTRlarge


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap