Özellikle konu emeklilik için birikim yapmak olduğunda insanların parasını korumak konusunda ne kadar beceriksiz olduğu hakkında atılan başlıkların sayısı hiç de az değildir.

Eli sıkılık konusunda sağlıksız derecede takıntılı olan insanların, kültürel olarak davranışları çoğu zaman destek gördüğü için, alışkanlıklarını meşrulaştırma konusunda zorluk çektiklerini söyleyemeyiz fakat gereğinden fazla tasarruf etmek diye bir şey gerçekten var.

Para biriktirmeyle alakalı problemli bir alışkanlığınız olduğunun bir sinyali olarak, kenarda faturalarınızı ve kritik öneme sahip işlerinizi halledebilecek miktarda paranız varken bile yeni kıyafetler almanın, arkadaşlarla güzel bir yemeğe çıkmanın ya da aile üyelerinizden birine hediye almanın size acı vermesini görebilirsiniz. Önemsiz olarak adlandırılabilen bir şeye harcama yapmanın ilerde sizi meteliksiz bırakabilecek bir gereksiz harcama zincirine sürükleyeceğinden korkuyor olabilirsiniz. Sağlıksız bir biriktirme alışkanlığına sahip olabileceğinizi belli bir yaşa ve finansal birikim seviyesine geldiğiniz halde eşiniz ya da çocuklarınız size başka yerler görmek konusunda yalvarsa bile işinizden dolayı farklı şeyler yapmaya ve seyahate çıkmaya zamanınız olmadığını onlara diretiyor oluşunuzdan da anlayabilirsiniz. Esas riskleri ise 3 madde halinde sıralayabiliriz:

  1. Fazla aktif ticaret yapmaktan dolayı doğabilecek kötü yatırımlar
  2. Düşük ya da gereğinden fazla sigorta seviyeleri
  3. Hayatınızın son anında duyabileceğiniz pişmanlıklar

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap