Asansör konuşması (Elevator Pitch) projenizi yaklaşık 60 saniyede anlatabilme sanatıdır. Girişimcilerin her an bir yatırımcıyla karışılacakmış gibi zihinlerinde hazır bulundurması gereken bu sunumlar, 30 ila 60 saniye arasında, anlaşılır ve dikkat çekici olmalıdır. Siz neler bahsedeceğinize karar verene kadar yatırımcının ineceği kata gelmiş olmasını istemiyorsanız aklınızda hep bir “asansör konuşmanız” olsun.

İş dünyasında saniyelere karşı savaş verdiğiniz kritik anlarda nasıl etkili bir sunumu yapabilirsiniz? İşte cevabı…

1. Nelerden bahsetmelisiniz

İlk olarak kim olduğunuzdan bahsedin. İsim ve soyadınızın akılda kalmasını sağlayacak bir hikayesi yoksa anlaşılır olması için sadece isminizi söyleyin. İşinizi kısa ve çok iyi anlatın. Albert Enisten’ın da dediği gibi “eğer bir şeyi kısaca anlatamıyorsanız, o konuyu yeterince anlamamışsınız.” Son olarak da yatırımcıya ne kazandıracağınızdan söz edin.

2. Dikkat çekici bir giriş yapın

Etkileyici bir girişle karşınızdaki kişinin, anlatacaklarınızı gerçekten dinlemesini sağlamalısınız. Yatırımcı sizi dinlemediği sürece ne anlattığınızın hiçbir önemi yok.

3. Karşı tarafa neler kazandıracağınızdan bahsedin

Unutmayın yaklaşık 60 saniyeniz var, bu süreyi kendi isteklerinizi anlatarak harcamayın. İnsanlar vereceklerinden çok neler kazanacaklarını duymaktan hoşlanır. Konuşma sonunda istediğiniz randevuyu alma şansınız olursa ikinci görüşmede, kendi isteklerinizden bahsedecek zamanınız olacak.

4. Süslü kelimelerden ve jargondan kaçının

Evet, vaktiniz uzunsa süslü kelimeler bir pazarlama taktiği olarak işe yarayabilir, ama sizin tüm konuşmayı yapmak için bir dakikanız bile yok. Ayrıca herkes sizin mesleki jargonunuzu bilmek zorunda değil, konuşmanız olabildiğince anlaşılır olmalı.

5. Sunumunuzu hikayeleştirin akılda kalsın

Her zaman işler planladığınız gibi gitmeyebilir. İstediğiniz randevuyu, mini sunumunuzu yaptığınız o anda alamayabilirsiniz. Ama projeniz akılda kalmalı, bunun için mümkünse sunumunuzu hikayeleştirin.

6. Her an karşılaşabilecek gibi bol bol pratik yapın

Hayatınızın fırsatı olacak kişiyle ne zaman karşılaşacağınızı bilemezsiniz, her an hazırlıklı olmanız gerekli. Pratiklerinizi ayna karşısında yaparsanız, beden dilinizi de kontrol edebilirsiniz. Beden dili, karşı tarafa konuştuklarınızdan daha fazlasını anlatır.

7. Kendinize güvenin

Kimse kendine güvenmeyen birine yatırım yapmak istemez ya da kendi çok fazla güvenen birine. İkisi arasındaki ince çizgiyi yakalamakta fayda var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap