Son olarak küresel ısınmanın olumsuz sonuçlarından etkilenmeye başlayan kahve üretimi Brezilya‘nın ekonomisini de sarsmaya başladı.

Ülkenin kahve bandında yaşanan kuraklık “Arabica” ve “Robusta” tipi çekirdeklerin üretimini olumsuz etkilerken, turunçgil yetişen bölgelerdeki aşırı yağış portakalı, şeker yetişen bölgelerdeki don hasadın büyük bölümünü vurmuş durumda.

Bu üç emtianın en büyük üreticisi ve ihracatçısı Brezilya‘da yatırımcılar, fiyat artışları için pozisyon aldılar. Şeker ve portakal suyu fiyatları New York borsasında dört yılın en yüksek seviyesinde. Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks‘ın da kullandığı “Arabica” kahve Şubat 2015’ten bu yana en pahalı seviyesine ulaştı. Bu yıl başında Asya’daki kuraklığı tetikleyerek şeker ve kahve arzını düşüren El Nino kasırgası da fiyat artışlarında etkili oldu.

ABD merkezli yatırım danışmanlığı firması Altegris Advisors‘ın portföy yönetimi uzmanı Lara Magnusen, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Bu, kısa dönemli bir etki değil. Arz yanlı baskı devam edecek” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap