Sırada veganları sevindirecek bir haberimiz var.

Söz konusu sağlıklı beslenme olduğunda, karşımıza birçok trend çıkıyor. Çay detoksları, kale dalgası ya da brüksel lahanası aşkı bunlardan sadece birkaçı. Ama şimdilerde yeni bir trend ile karşı karşıyayız: Nohut suyu.

Veganların favori yiyeceklerinden birisi olan nohut protein, lif ve kompleks karbonhidratlar barındırması açısından vazgeçilemez bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Hepimiz yemeklerimizde nohuta sık sık yer veriyoruz.

Muhtemelen nohutu haşladıktan sonra da çoğumuz gibi suyunu döküyorsunuz. Ama aquafaba olarak da bilinen nohut suyu, mutfakta aklınıza kolay kolay gelmeyecek bir şekilde kullanılıyor: Yumurta akına alternatif olarak nohut suyundan faydalanılıyor (Yumurtaya alerjisi olanlar için harika bir haber!). 3 çorba kaşığı nohut suyu, 1 yumurtaya denk geliyor. Krema, makaron ya da pasta yapımında, yumurta akı yerine nohut suyu kullanılıyor.

Konu sağlık faydaları olduğunda ise size harika haberler veremiyoruz. Her ne kadar suyunda nişastanın yanı sıra bir miktar protein bulunuyor olsa da, Sağlık Koçu Amanda Goldfarb’a göre bu besin değerleri çok da önemli değil. Yani, nohut suyunun sağlığa yararlı süper bir besin olmadığı ortada. Ancak yine de özellikle pasta ve krema yapımında, yumurtaya alternatif arayanlar için mükemmel bir tercih olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap