Her ülkenin ve şehrin hayali olan olimpiyat oyunları, ekonomik kazanımları kadar sağladığı prestijle de o bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynar.

Ama artık değil.

Bütçe endişeleri son yıllarda olimpiyatlar gibi büyük organizasyonlara yönelik ilgiyi azaltmaya başladı. 2024 Yaz Olimpiyatları için önce Almanya‘nın Hamburg kenti daha sonra Stockholm ve Krakow şehirleri de Pekin‘e verilecek 2022 kış olimpiyatları başvurusunu geri çekti.

Şehirlerin böyle bir karar almasına geniş güvenlik önlemleri için oluşacak giderler ve konaklama için inşa edilecek yerlerin maliyeti etkili oldu. Normalde turistik açıdan büyük bir gelir sunan olimpiyatlar ekonomistlere göre o kadar pembe gözlükle bakılması gereken organizasyonlar değil. Çünkü bekleneni karşılamıyor.

2006 yılına kadar borç ödediler

Montreal‘de 1976 yılında gerçekleşen Yaz Olimpiyatları bunun en güzel örneklerinden biri. Kötü yönetim ve maliyetler nedeniyle şehir 2006 yılına kadar borç ödemeye devam etti ve 1.5 milyar dolar zarar etti.

olimpiyat

Olimpiyat giderleri akademik araştırmalara da malzeme oldu. Ve çoğunda bu giderlerin, gelirlere oranla yüzde 100 tutarlılık göstermediği ortaya çıktı. Şu ana kadar bu durumu fark edip öneri sunan tek şehir ise Los Angeles oldu. Los Angeles, olimpiyatlar için yeni stadyumlar inşa etme yerine mevcut mekanları kullanmayı önerdi ve daha karlı çıktı.

Rusya’nın 2014 Soçi Olimpiatların’da 50 milyar dolar gibi büyük bir parayı kullandığı söyleniyordu. Brezilya da bu yaz gerçekleştirdiği olimpiyatlarda istediğini bulamadı. Maliyeti 20 milyar dolara ulaşması beklenen Rio Olimpiyatları’nı izlemeye gelen turistler uzmanlara göre resesyonla mücadele eden Brezilya ekonomisini en fazla yüzde 0.03 büyüttü.

Japonya’nın da başı olimpiyat giderleri ile dertte

Brezilya‘dan Olimpiyat meşalesini devralan Japonya da harcamalar konusunda sıkıntı yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda Tokyo Valisi Yuriko Koike tarafından olimpiyat oyunları giderlerinin incelenmesi için görevlendirilen komisyonun raporunda, aşırı harcamaların şehir ve vergi mükellefleri adına yük oluşturacağı konusunda uyarı yapıldı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Brezilya'da olimpiyatların devrini Süper Mario kılığına girerek almıştı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Brezilya’da olimpiyatların devrini Süper Mario kılığına girerek almıştı.

Raporda, tahmin edilen 30 milyar dolarlık maliyetin beklenenden 4 kat fazla olduğu belirtildi. Harcamaların kısıtlanması için kürek ile kano yarışlarının Tokyo dışında yapılması ve yeni tesis inşası yerine mevcut tesislerin yenilenmesi önerisi getirildi.

Daha önce 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Yoshiro Mori de aşırı harcamalar konusunda uyarıda bulunarak oyunların Japonya’ya maliyetinin 20 milyar doları bulacağını ifade etmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap