Gelişmekte olan ülkelerin yatırımcı çekmek için oldukça fazla kampanyası var. Bunlardan biri de hepimizin bildiği üzere yatırımını getir, oturma iznini kap modeli. Bu kampanya bazı ülkeler için öyle hal aldı ki gereken yatırım rakamlar 5 bin dolara kadar düştü.

Ülkelerin yatırım kampanyalarını ilk çeyrekte gözden geçirmesiyle birlikte dünyanın herhangi bir ülkesinde oturum ve hatta vatandaşlık elde etmek için yapmanız gereken yatırım miktarı ortalaması yarım milyon doların altına indi. Panama ve Paraguay‘da oturum izni almak için 5 bin dolarlık bir yatırım yeterliyken, Fransa‘da bu miktar farklı programlara göre, 326 bin dolar ile 10 milyon 600 bin dolar arasında değişiyor.

McGill Üniversitesi’nde vergiler üzerine çalışma yapan Allison Christians’ın derlediği ve sürekli güncel tuttuğu ülke-yatırım raporuna göre şu an dünyadaki istenilen yatırım ortalaması 490 bin dolar. Yine de Christians’a göre bu rakamlar tam olarak gerçeği ifade etmiyor; çünkü Portekiz, Türkiye ve İngiltere gibi bazı ülkelerde programlar yatırımdan çok istihdam yaratmaya dayalıyken, bazıları doğrudan yatırım yerine yatırımcı/melek yatırımcı desteğini gerektiriyor. İtalya ve İsviçre‘deki gibi bazılarında ise yıllık miktara bakılıyor.

Dünya nüfusunun çoğunluğunu barındıran ülkeler incelenecek olursa oturma izni için Amerika ortalama 500 bin, Çin 500 bin, Fransa 326 bin, Kanada 148 bin, İtalya 109 bin, Malezya 34 bin, Tayland 15 bin, Panama ve Paraguay ise sadece 5 bin dolar yatırım istiyor.

Bu tür vize programlarıyla ülke vatandaşlıklarının ticari birer metaya dönüştüğüne dikkat çeken Christians, vergi sistemlerinin de bu ticarette rol oynadığına işaret ediyor. Christians’a göre hükümetler daha çok, vergi sistemlerini ülkelerinin oturum hakkı ve vatandaşlık değerini artırma aracı olarak görüyor.

International Tax Review tarafından dünyanın en başarılı 50 vergi uzmanı arasında gösterilen Allison Christians’ın diğer araştırmalarını şuradan ulaşacağınız şahsi üniversite sayfasında bulabilirsiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap