Avustralya’da 10 yıldır bal üreticisi olan iki ortak Stuart ve Cedar Anderson ile tanışın. Onlar teknolojiyi ve bal üretimini bir araya getirerek yeni bir projeye imza attılar. Öncelikle kendi imkânlarıyla ailelerinden ve arkadaşlarından para toplayan iki arkadaş sonrasında kitle fonlamasını keşfettiler.

İlk olarak Indiegogo sitesine başvuran ortaklar, orada 1 milyon 700 dolar topladılar. Ardından ise daha büyük projelere imza atan Kickstarter platformu üzerinden 5 milyon dolardan fazla bağış toplayarak başarıya ulaştılar.

Bu yeni sistem şu şekilde işliyor: arılar, bal mumları ile petek hücreleri oluşturuyorlar. Hücreler balla doldurulduğunda arıcılar, arıları rahatsız etmeden balın bir musluğa akmasına izin verecek şekilde kutunun diğer tarafını açıyorlar. Buradaki düzeneği açtığınızda, bal arılarını rahatsız etmeden, bir oluk sayesinde o lezzetli bal kavanozlara dolduruluyor. Balın kavanozlanma işlemi bittikten sonra, arılar hücreleri tekrar balla dolduruyorlar ve bu olay devamlı bir şekilde devam ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap