Yapılan çalışmalar kadınların beyninin birçok bölümünün, erkeklerinkine oranla daha aktif olduğunu gösteriyor. Elde edilen bulgular kadınların kaygı, depresyon, uykusuzluk ve yeme bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden daha yatkın olduğunu anlamlandırma bakımından büyük önem taşıyor.

Kaliforniya’daki Amen Clinics’teki bilim insanları tarafından yürütülen bu çalışma, günümüzde beynin tarandığı en geniş kapsamlı araştırma olarak biliniyor.

46.000’in üzerinde beynin incelendiği çalışmada erkek ve kadın beyinlerinin analizleri yapıldı. Bu ayrımların anlaşılmasının önemini vurgulayan araştırmacılar, elde edilen verilerin mental rahatsızlıkların kadın ve erkek üzerindeki farklı etkilerinin tespitinde kilit rol oynadığını belirtiyor.

Örneğin, kadınlar daha sık Alzheimer hastalığı, depresyon ve anksiyete bozukluğu teşhisiyle tedavi görüyorken, erkekler daha çok dikkat bozukluğu ve hiperaktivite gibi rahatsızlıklara yatkın bulunuyor. Yapılan çalışma neticesinde, kadınların beyinlerinin erkeklerinkine nazaran çok daha aktif olduğu ve özellikle dikkat ile dürtü kontrollerinin sağlandığı prefrontal kortekste bu hareketliliğin görüldüğü kaydediliyor. Buna karşılık, erkeklerde görsel ve koordinasyon merkezlerinin daha aktif olduğu görülüyor.

Ancak bilim insanları, insan beyninin –cinsiyet ayrımı gözetmeksizin- sürekli değiştiğinin ve anlaşılmasının oldukça güç olduğunun altını çiziyor.

Kaynak: World Economic Forum


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap