Yıllardır süre gelen tartışmayı sonlandırır mı bilinmez ama Amerikalı bilim insanları insan ömrünün maksimum 125 yıla kadar uzayabileceğini söylüyor.

Bugün doğan bir insan 79 yaşına kadar yaşayabiliyor. Hatta biraz daha sağlıklı ve kaliteli yaşadığı takdirde bu sayı 90’lara kadar çıkabiliyor. Oysa 1900’lü yıllarda hiç de böyle değildi. O dönemlerde de insan ömrü üzerine araştırmalar yapan bilim insanları, ölümlere yol açan hastalıklara yönelik çıkardıkları aşılarla insan ömrünü yalnızca 49 yaşa kadar ilerletebildi.

Afrika‘da hala çeşitli hastalıklar nedeniyle ortalama yaşam ömrü 40’ları  görse de daha fazlasını merak eden kuruluşlar ve ilaç firmaları, insan ömrünü maksimum ne kadar yaşatabiliriz diye çalışmalarını sürdürüyor. Mecrada “ölümsüzlük” hala bir goygoy malzemesi.

Tabi “ölümsüzlük” üzerine projeler üretenler yok mu, elbette var. Geçtiğimiz yıllarda Rus bilim insanları “ölümsüzlük iksiri” adını verdikleri bir formül bulmuşlardı. Ancak bu iksir için vücuda enjekte edilmesi gereken 3.5 milyon bakteriden alınan tepkiler maalesef kimseyi memnun etmedi.

Şimdilerde ise daha gerçekçi bilim insanları tarafından yeni bir araştırmaya imza atıldı. Einstein Tıp Koleji‘nden Jan Vijg, bulaşıcı hastalıklara yönelik aşılar ve tedavilerin bulunması devam ederse insan ömrü de uzamaya devam edebilir diyor. Ancak bilim insanları bu sayının ne olacağı konusunda henüz tam bir karar verebilmiş değil. Şayet insan ömrü uzatabilir, hastalıklara karşı koyabilir hale gelirse maksimum 115-125 yıl aralığında yaşayabilir.

Araştırmalar bu sayıları elde etmek için uzun ömre sahip birçok insanı incelemişler. Bu nedenle bu sayının da ilerleyen zamanlarda değişebileceğini kaydediyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap