Vivian Maier, yaşadığı döneme çektiği fotoğraflarla ışık tutmuş ve sıradan bir kimlikle yaşamını sürdürmüş biridir. Vefatından önce maddi durumu pek de iyi olmayan, dadılık yaparak hayatını sürdüren bir kimlikle ortaya çıkmış ancak vefatından sonra New York’ta adına açılan sergi sayesinde, kendisine “ünü yayılmış bir sokak fotoğrafçısı” sıfatı da eklenmiştir.

2013’te yayınlanan Finding Vivian Maier (Vivian Maier’in Peşinde) adlı filmde, anlattıklarına göre John Maalof’un Vivian Maier’i keşfetmesi şöyle başlar: Kitap yazmakta olan John, Chicago’nun eski fotoğraflarını bulma amacıyla yola çıkar. Bir gün bir açık arttırmadan fotoğraf negatifleri satın alır. Satın aldığı kolideki negatifleri yıkadıktan sonra fotoğrafların muhteşemliğini keşfeder ve fotoğrafların sahibini araştırmaya karar verir. Bulduğunu sandığında da kısa zaman önce Maier’in öldüğünü öğrenir. Bunun üzerine onu tanıyan kişilerle iletişim kurarak Maier’i tanımaya çalışır.

Vivian Maier, 1950’den 1990’a kadar 100,000’den fazla, Fransa’dan Amerika’ya dünyanın birçok yerinde fotoğraflar çekmiştir. Çeşitli ailelerin çocuklarına bakarak hayatını sürdüren ve sıradan bir hayat stilini tercih eden Maier’in içe dönük bir kişiliği vardır. Ailelerden çocuklarına bakmaları karşılığında kendine ait eşyalarını koyabileceği bir oda talep eder, sahip olduğu hiçbir eşyayı atmaz. Ev sahipleri de dahil, başkaları tarafından kendisine ait en ufacık eşyasına bile dokunulmasından hoşlanmaz. Farklı kişiliğini ve bakış açısını fotoğraflarına da yansıtan Maier’i yakından tanıyanlar ise Maier’in yaşadığı süre boyunca ünlü biri olmayı kesinlikle istemeyecek olduğunu ifade etmektedirler.

Kendisini daha fazla keşfetmek isteyenler için Maier’in fotoğraflarının bulunduğu kitapların isimleri şunlardır: Vivian Maier: Street Photographer ve Eye to Eye: Photographs by Vivian Maier.
Kaynak: Finding Vivian Maier, 2013


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap