Amerikalı girişimci ve yatırımcı olan John Sculley, Steve Jobs ve Steve Wozniak ile birlikte Apple’ın yükselişine tanıklık etmiş ve bu süreçte şirketin CEO’su olarak görev yapmıştı. Görevinden ayrıldıktan sonra ise sağlık sektörüne yoğunlaşan Scully, yaptığı işlerle fark yaratıyor.

John Scully, 1970-77 yılları arasında Pepsi-Cola’da ikinci başkanlık yaptıktan sonra 1983 yılında Apple’da CEO’luk görevine getirilmişti. 1987 yılında Silikon Vadisi’nde en çok kazanan yönetici seçilen Scully, yıllık 2.2 milyon dolar kazanıyordu.

Döneminde Apple satışlarının 800 milyon dolardan 8 milyara çıkmasında büyük katkı sağlayan Scully, Steve Jobs ve Steve Wozniak’la birlikte şirketin dünya devine dönüşmesinde büyük pay sahibi olarak gösteriliyor.

Apple CEO’luğundan 1993 yılında ayrılan Scully’nin neden görevini bıraktığı konusunda kesin bir bilgi olmasa da Steve Jobs’la yaşadığı görüş ayrılıklarının etkili olduğu düşünülüyor. Ayrıldığı zaman şirketin kasasında 2 milyar dolar nakit ve sadece 200 milyon dolar borcu bulunan Scully’nin Apple’da büyük başarıları bulunsa da  yönetim kurulu kararıyla görevini bırakmak zorunda kalıyor.

16th January 1984:  American businessman Steve Jobs (L), Chairman of Apple Computers, and John Sculley, Apple's president, pose with the new Macintosh personal computer, New York City.  (Photo by Marilyn K. Yee/New York Times Co./Getty Images)

John Sculley’nin başarısı burada sonlanmıyor tabi ki. Büyük bir pozisyondan ayrılan biri için geçmişe takılıp kalmak yerine kendini sürekli yenilemeyi düşünen iş adamı, Bob Metcalfe adlı girişimci arkadaşından aldığı tavsiyeyle hayata bakış açısının değiştiğini söylüyor. Arkadaşının 10 senede bir kendini yeniden oluşturması gerektiğini söylemesiyle bu tavsiyeye uyan ve farklı alanlarda çalışmaya başlayan Scully, Apple’dan sonra MetroPCS adlı bir hazır kart servisinin kurulması için çalışmalar yürütüyor.

Burada aradığını bulamayan Sculley, son dokuz yıldır ise sağlık sektörüne el atmış durumda. Hasta duyarlılığın önemini bilen ve bu konuda sağlık sektörünün gelişmesi için uğran iş adamı, Amerikan sağlık sistemindeki karışıklığı gidermek için çalışıyor. Getirdiği yeniliklerle verimsiz sistemlerin yerine bilgi sistemlerinde uzman teknolojileri koymayı hedefleyen girişimci aynı zamanda hasta odaklı bir servis yürütmek istiyor. Bu yüzden RxAdvance adında bulut sistemiyle ilaç, hastane ve sigorta sektörüne eş zamanlı hizmet sağlayan bir firma üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda bulunuyor.

skulig

Firmanın geliştirdiği teknolojiler arasında elektronik ilaç kutusu gibi ilginç yenilikler bulunuyor. Tedavisi evde yürütülen hastalar için geliştirilen sistemlerle hastanın düzenli olarak ilaçlarını içip içmediği izlenebiliyor. Hastanın kullandığı ilaçları kaydeden ve ilaçların birbirleriyle etkileşimini araştıran RxAdvance, hastanın gereksiz ilaç kullanmasını da engellemiş oluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap