Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple‘a 13 milyar euro vergi cezası kesen Avrupa Birliği Komisyonu, şimdi Lüksemburg ve Polonya soruşturmalarıyla gündemde.

Lüksemburg ile Engie şirketi anlaşmasının perde arkasını araştırıyor

AB Komisyonu, Lüksemburg’un enerji alanında faaliyet gösteren GDF Suez (Engie) şirketine uyguladığı vergi muafiyetlerinin AB kamu destekleme kurallarına uygun olup olmadığının soruşturulacağını açıkladı.

Lüksemburg, yabancı yatırımcıları ve çok uluslu şirketleri çekmek için uygun vergiler ve çeşitli teşviklerde bulunuyordu. Lüksemburg’un bu uygulamamaları, AB Komisyonu’nun incelemelerine ve soruşturmalarına konu oluyordu. AB Komisyonu’nun Lüksemburg’da faaliyet gösteren McDonald’s ve Amazon şirketlerine yönelik benzer soruşturmaları da bulunuyor.

AB Komisyonu’nun bir üye ülkenin kamu desteklemelerini ne şekilde sağladığını ve sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunuyor.

Öte yandan, yaklaşık 70 ülkede faaliyet gösteren GDF Suez şirketi 2015 yılında adını Engie olarak değiştirdi. Yıllık gelirleri 70 milyar avro civarında olan şirketin 155 bin çalışanı bulunuyor.

Polonya’nın kademeli vergi sistemini inceliyor

AB Komisyonu, Polonya‘nın da 1 Eylül tarihinde uygulamaya başlattığı perakende sektörünün cirosuna oranlı kademeli biçimde vergilendirilmesi yasasıyla ilgili inceleme başlatıldığını ve uygulamanın inceleme tamamlanıncaya kadar durdurulması kararı alındığını açıkladı.

Polonya’nın uygulamaya koyduğu yeni kademeli vergilendirme sisteminde perakende sektöründe yer alan işletmelerin aylık ciroları 3,92 milyon avrodan düşükse yüzde 0 oranında, 3,92 milyon avro ile 39,2 milyon avro arasındaysa yüzde 0,8 oranında, 39,2 milyon avrodan yüksekse de yüzde 1,4 oranında vergi ödemeleri gerekiyordu.

AB üyesi ülkelerde, vergi düzenlemelerinin hiçbir şirkete çıkar sağlamaması ve sektördeki rekabeti bozmaması gerekiyor. Yapılan düzenlemelerin kurallara uygun olup olmadığının denetlenmesi ise AB Komisyonu‘nun görev alanına giriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap