Avrupa Komisyonu’nun Apple’a 13 milyar euro ceza vermesinin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şirketi Türkiye’ye davet etmişti. Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar‘ın sorularını yanıtlayan Şimşek, kendi mesajının ardından İngiltere’nin bile Apple’ı ülkesine davet ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Çin Halk Cumhuriyeti’ni resmi ziyareti ve Hangzhou’daki G20 Zirvesi’nde eşlik eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’le sohbet ederken sorduk:

– Apple’dan sizi arayan oldu mu?

– Hayır, olmadı…

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ABD merkezli dev teknoloji şirketi Apple’a,

– İrlanda’da eksik vergi ödedi” gerekçesiyle 13 milyar euro ek vergi cezası verdiğini duyurunca Başbakan Yardımcısı Şimşek Twitter’dan şu daveti yaptı; Apple, İrlanda’dan Türkiye’ye taşınmalı. AB bürokrasisi ile uğraşmadan daha cömert vergi teşvikleri sağlamaktan mutluluk duyarız.”

Şimşek, söz konusu mesajının İrlan’da ve İngiltere’de gündem yarattığını vurguladı;

İrlanda ve İngiltere’de çok sayıda yayın organı, medya kuruluşu mesajımla ilgili haberlere yer verdi. Benim mesajım üzerine İngiltere Hükümeti de harekete geçti ve Apple’a davetiye çıkardı.

FETÖ çetesi de, kendilerine yakın şirketlere kayyum atanmasını gerekçe göstererek anında karalama kampanyası başlattı. “Özel sektörün malına el konulan ortamda Apple gelir mi?” gibisinden çok sayıda mesajı sosyal medyada yaydılar.

Coca-Cola’dan Pepsi’ye, Microsoft’tan BSH’ya kadar birçok dünya devi, kiminde sayıları 100’e yaklaşan ülkeyi İstanbul’dan yönetiyor.

Terör, hain darbe girişimi, FETÖ operasyonu, sınırımızdaki savaş, Cerablus Harekatı gibi önemli olaylara rağmen, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası şirketler ülkemizde bulunmaktan memnun görünüyor.

AB’nin koyduğu 13 milyar euro’luk ek vergi yükü, Apple’ın gündemine Türkiye’yi taşımaya yetmez mi?


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap