Hepimiz zaman zaman yere düşebiliyor ve ister istemez küçük yaralar alabiliyoruz. Ancak yaş ilerledikçe yere düşmenin insan vücuduna vereceği zararları düşününce durumun ciddiyeti biraz daha artıyor.

Yaş ilerledikçe zayıflayan refleksler yere düşme esnasında ani tepki verme ihtimalini ortadan kaldırdığı için daha ciddi yaralar alınabiliyor ve bazı durumlarda ölümle dahi sonuçlanabiliyor.

Amerika‘da yapılan bir araştırmaya göre 65 yaşın üzerindeki 3 kişiden 1’i düşerek hayatını kaybediyor. Bu da yılda 27 bin yaşlının düşerek hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Düştükten sonra yardım çağrısı yapamadıkları için müdahale ister istemez geç yapılıyor ve bu da düşmenin ölümle sonuçlanmasına neden oluyor.

Bu probleme çözüm olarak geliştirilen FallCall Now isimli uygulama, Apple Watch‘nin sensörleri sayesinde kişilerin düştüğünü algılayabiliyor ve yakın birisiyle ya da sağlık kuruluşlarıyla kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlıyor.

Kickstarter‘in benzer bir versiyonu olan ve tıbbi girişimlerin destek beklediği Medstartr da istenilen bütçeye ulaşılması halinde, App Store‘deki yerini alacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap