Apple sürücüsüz araç üretmek için yaptığı planları sonunda duyurdu. CEO Tim Cook’a göre, Apple kendi aracını sıfırdan üretmeksizin sürücüsüz araç teknolojisini geliştirip başka araçlara entegre edecek.

Tim Cook, Apple’ın yıllardır süregelen otonom araç üretme konusuna sonunda açıklık getirdi. Yaptığı açıklamada, elektrikli arabalar konusunda heyecanlı olduğunu belirten Cook, buna rağmen otonom sürüş teknolojileri üzerine yoğunlaşacaklarını ve geliştirilen teknolojileri araç üreticilerine entegre edecekleri belirtiliyor. Bunun sebebi olarak ise teknolojilerin geliştirilebilip farklı alanlara yayılabilecek olması olarak gösteriliyor.

Sürücüsüz otomobil sektörü birçok teknoloji şirketini otomobil üreticisiyle birleştirmeyi başarmıştı. Alphabet’in Waymo’su Fiat Chrysler ve Lyft ile birleşmiş ve ortak bir teknoloji veri tabanı oluşturmuştu. Bununla birlikte BMW ve General Motors, Silikon Vadisi’nde birçok ofis açmış ve otonom araç startuplarına milyon dolarlık yatırımlar yapmıştı.

Apple daha öncesinde kendi aracını üretmeye odaklanmış olsa da yeni izleyeceği strateji ile sadece sürüş teknolojileri geliştirmeyi hedefliyor. 2014 yılında duyurulan Project Titan kapsamında kendi aracını yapması beklendiği sırada yaklaşık bin kadar mühendisle bu konu üzerinde çalışan Apple görünüşe göre artık sadece sürücüsüz araç teknolojilerine odaklanacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap