1992'de Bill Clinton ABD başkanı seçildi, Microsoft Windows 3.1 çıktı ve dijital fotoğraf uzmanları JPEG fotoğraf formatını oluşturdu. İlk iki olay tarihçiler için önemli olabilir ancak; çeyrek asır sonra JPEG resim formatı adeta günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Bu hızlı hareket eden bilgisayar endüstrisi için olağanüstü bir başarıydı. Ancak Apple, artık ilerlemeye başlama zamanının geldiğini düşünerek yeni bir fotoğraf formatı yarattı.

HEIF, Apple'nin JPEG'yi değiştirmek için kullandığı yeni bir fotoğraf formatıdır. Muhtemelen de JPEG'nin yerini alacak gibi görünüyor çünkü iPhone, dünyanın en çok kullanılan telefonu ve iOS 11 itibariyle çoğu iPhone JPEG'den HEIF formatına geçiş yapacak.

Peki, HEIF formatı nedir? HEIF'yi, JPEG'den hangi özellikler ayırıyor?

HEIF formatı daha az yer kaplıyor

Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Biçimi HVEC veya H.265 kısacası; HEIF, video formatının hareketsiz görüntü versiyonudur. En büyük avantajı ise HEIF'de kaydedilen fotoğrafların JPEG'lerin kabaca yarısı kadar olup daha da kaliteli olması. Dolayısıyla, iPhone'unuzun hafızasını doldurmak için iki kat daha fazla fotoğraf depolayabilir veya iPhone'unuzda normalin yarısı kadar bir hafıza yeri açabilirsiniz.

Apple'nin en yeni iDevices özelliği, HVEC ve dolayısıyla HEIF için yerleşik bir donanım desteği sunar; bu da görüntülerin sisteme baskı yapmadan süper hızlı kodlanıp çözülebileceği anlamına gelir. HEIF, JPEG'den başka avantajlar da sunar. Örneğin JPEG, tek bir görüntüdür ancak HEIF, tek bir fotoğraf veya bir dizi görüntü olabilir.Bu özellik, HEIF'i Apple'nin Canlı Fotoğrafları için mükemmel bir avantaj olurken aynı zamanda GIFleri de desteklemiş oluyor.

JPEG’nin 8 bitlik renginin aksine HEIF, 16 bite kadar görüntü rengine sahip. Bu da HEIF formatında renkli çıktısı alınacak bir fotoğrafın geniş renk aralığını yakalayabildiği anlamına geliyor. Bir başka deyişle, renkli çıktısını aldığınız bir fotoğrafın mavi gökyüzünü, artık çirkin şeritlerle beraber görmek zorunda kalmayacaksınız.

Dünyanın geri kalanına uyumluluk

Hala JPEG dünyasında yaşadığımız için Apple şimdilik buna da çözüm üretti elbette. Uyum sağlamak adına iOS 11, HEIF görüntülerini dışa aktarmada JPEG'lere de dönüştürebilecek. Böylelikle iOS tabanlı olmayan cihazlara paylaşım yapmak, HEIF'yi desteklemeyen uygulamalara görüntü aktarmak herhangi bir sorun yaratmayacak.  

Apple’nin son iddiasına göre ise HEIF kullanımı JPEG gibi dünya genelinde sağlanırsa web daha da hızlı çalışabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap