Tim Cook, MIT(Massachusetts Institute of Technology)’ın mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada geleceğin mühendislerini teknolojinin yarattığı tehlikeler konusunda uyardı ve teknoloji her zaman çözüm değil diye ekledi.

Apple dünyada en çok kazanan şirketlerin başında geliyor, gerek stratejiler gerekse geliştirilen yeni ürünler her geçen gün Apple’nin değer kazanmasına neden oluyor. Geçen gün Apple’nin CEO’su Tim Cook MIT Üniversite’sinin mezuniyet törenine katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasında teknoloji ve teknolojinin getirdiği sonuçlardan acı bir gerçek olarak bahsetti.

Teknolojinin her zaman çözüm değil bazen sorunun kendisi olduğunu söyleyen Tim Cook, hissedarların Apple’nin gelir kısmına odaklandığını ancak mühendislerin doğru olanı yapmak için cesur olmaları gerektiğini dile getirdi. Konuşmalarına ise MIT mezunlarının Apple şirketlerinde istihdam olanaklarının yüksek olduğundan bahsederek,  konuşma yaptığı mezun grubu arasından muhtemelen geleceğin teknoloji liderlerinin çıkacağını söyleyerek onlara zorlansalar da insan ihtiyaçlarını merkeze koymalarını yönünde tavsiyelerde bulundu.

Teknolojinin giderek insanların birbiriyle olan ilişkilerini derinden yaralayan bir hal aldığının altını çizen Cook, bu zor koşullar altında mezunların; hem geleceğe yönelik gelişmeler hem de toplum hayatına uygun yenilikler getirmek zorunda olduğunu açıkladı.

Cook’un yaklaşık 20 dakika süren konuşmasında odak noktalarından bir diğeri ise yapay zeka ve insan ilişkisi hakkındaki düşünceleri oldu. Elon Musk, Jack Ma ve Bill Gates gibi teknoloji dünyasından önde gelen isimlerin aksine ‘’Bilgisayarlara insan gibi düşünme yeteneğini kazandıran yapay zeka konusunda endişelenmiyorum.’’ diyerek bu teknolojiden rahatsız olmadığını belirten Cook’u asıl rahatsız eden şey insanların davranışları. Toplum hayatının değiştiğine dikkat çeken Cook, bu rahatsızlığını "İnsanların bilgisayar gibi düşünmeye başlamasından daha çok endişeleniyorum." açıklamasıyla ifade etti.

Kaynak: CNBC

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap