Teknoloji bloglarından, haber sitelerine birçok yerin kutlamaktan geri kalmadığı iPod’un 15. Yaş günü Apple’ın umrunda olmadı.

Apple 15 yıl önce bugün devrim yaratacak yeni ürününü piyasaya sunmuştu. İnsanların müziğe ve eğlenceye olan algılarını büyük yönde değiştiren bu ürün ise iPod’tan başkası değildi.

İlk olarak 2001’de piyasaya sürülen ürün, 5 GB’lık hafızası ile satışa sunulmuştu. “Yanınızda bir CD arşivi taşımak ister misiniz?” sloganı ile çıkan bu iPodlar 399 dolardan satışa sunulmuştu.

ipod-1

Daha sonra 10 GB’lık yeni bir iPod daha piyasaya sürüldü. Hafızanın büyümesi ile birlikte fiyat farkı da gittikçe açılmaya başlıyordu. Ancak tüm bu fiyat farkına rağmen iPod büyük bir popülarite kazanmaya devam ediyordu.

2004 yılında iPod’lar renklenmeye başladı. Mini iPodlar, daha uygun fiyatlarla daha genç kitleye hitap edebilmek adına 249 dolardan satıldı.

ipod-2

2007 yılında daha da küçülen iPodlar en minik halini aldı. İPod USB girişli iPod Shuffle’ını da tanıtmıştı. Bu esnada iPod Nano ve Touch satış rekorları kırmaya devam ediyordu. Üreticiler bu ürünlerin 2 ve 4 GB’lık versiyonları piyasaya sürdü.

shuffle-silver

2009 yılına gelindiğinde ise iPod 160 GB’lık dev modelini çıkardı.

uuu

Gel zaman git zaman iPodlar kamera, oyun, video özelliklerini ekleyerek akıllı telefondan çok da farksız olmayan bir ürün haline geldiler.

Apple her ne kadar resmi sitesinde bugün iPod’a dair herhangi bir doğum günü mesajı yayınlamamış olsa da sevenleri bugünü çoktan “Ulusal iPod günü” olarak ilan etti.

nyp3lab0ldg2tpghwlor

Artık eski bir teknoloji ürününe tecrit edilince iPod da lise sıralarında bir anı olarak kaldı…


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap