Apple, Çin’de büyük bir şoka uğradı. Çin polisi, 20 Apple çalışanını, Apple veri tabanına girerek kullanıcılara ait Apple ID ve telefon numarası gibi bilgileri ele geçirip kara borsada satmaktan dolayı tutukladı.

Yeni yayınlanan raporda, Çin’de Apple distribütörü olan 20 kişinin, yasa dışı bir şekilde müşterilerin verilerini kara borsada sattığı ortaya çıktı. Tutuklanan çalışanların pazarlamada görev aldığı belirtiliyor. Çin’in Zheijang bölgesinde meydana gelen olayda, 20 çalışanın müşteri bilgilerini kara borsada satarak para kazanmaya çalıştığı bildirildi.

Bu yer altı organizasyonu, Apple ile birlikte çalışan birçok kurumu da etkilemiş durumda çünkü çalışanların çoğu Apple’a dışarıdan hizmet verenlerden oluşuyor. Hacker grup, kullanıcıların isimlerini, telefon numaralarını, Apple ID’lerini ve daha birçok farklı verilerini toplayarak piyasada 1.47 dolar ile 11.78 dolar arasında sattığı belirtiliyor. Şu ana kadar çalınan verilerden sağlanan paranın ise 7.36 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

Yasa dışı satışlardan ne kadar kullanıcının etkilendiği ve Çin dışındaki kurbanların sayısı bilinmiyor. Şu an için soruşturma hala devam ediyor.

Kaynak: Verge


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap