Apple, yaptığı bir açıklamayla App Store‘nin ilk açılış yılı olan 2008’den bu yana mağaza için uygulama geliştirenlere toplamda 70 milyar dolarlık ödeme yapıldığını bildirdi.

Son 12 ayda uygulama indirilme sayılarını %70 arttırmayı başaran Apple, bu başarıdaki en büyük payın Pokemon GO ve Super Mario Run gibi popüler oyunların yanı sıra CancerAid, SPACE by THIX, Zones for Training with Exercise Intensity, Vanido, Ace Tennis and Havenly gibi diğer uygulamalara da ait olduğunu belirtti.

Apple, geçen sene iOS 10 ile hayata geçirdiği Apple Pay ödeme sistemi ve uygulamalarda kullanılmaya başlayan abonelik modeli ile de geliştiriciler için çekici bir ortam olma özelliğini sürdürüyor.

App Store için ücretli bir uygulama geliştirdiğinizde, uygulamanızın satış fiyatının %30’unu Apple’ye ödemeniz gerekir. Örnek olarak 100 dolara sattığınız bir uygulamadan size 70 dolar kalır.  Uygulama içerisinden satış (in app purchase) yaptığınız durumlarda da bu oran aynı.

Abonelik modeli ile ücretlendirme yapan bir uygulama geliştirdiğiniz durumda ise ilk 12 ay içerisinde yapılan abonelik satışlarından %30, 12. aydan sonra ise %15’lik payı Apple’ye ödemeniz gerekiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap