Bir yıl önce Chelsea, kötü gidişatını değiştirmekte bir hayli zorlanıyordu. Birçok kayıp veren Londra ekibi, düşme hattının az üzerinde yer alarak tartışmalı menajer Jose Mourinho’nun ellerinde zorlu günler geçiriyordu. Chelsea teknik direktörlüğe Antonio Conte’yi getirdikten sonra bu sene tekrar şampiyonluğa ulaştı. Peki bunu başarmasına yardım eden sırları nelerdi?

Chelsea’ye tekrar şampiyonluk ruhu aşılamak isteyen İtalyan teknik adam Antonio Conte, Juventus’ta daha önce yaşadığı üç şampiyonlukta yaptığı gibi işe taktiklerden, antrenmanlardan ve psikolojiden başladı.

Eğlenceli hale getirdi

Chelsea’nin oyuncuları yorgun ve moralsiz bir sezon geçiriyorken, Conte, muhteşem bir menajer olduğunu oyuncuların moralini yükseltmekte kullandığı taktiklerle gösterdi. Oyuncuların rahatlaması için çalışan teknik adam, sezon öncesi barbekü partisi düzenledi, futbolcuların çocukları için trambolin partisi düzenledi, Yılbaşı etkinliği yaptı ve oyuncularına özel kartlar gönderdi. Diego Costa yaptığı açıklamada “Çalışma ortamında rahat ve mutlu hissetmek çok önemli” diye konuşmuştu.

Her zaman hazırdı

Conte, antrenmanlarda, oyuncularını bir saniye boş bırakmadı ve en küçük detaylara dahi önem gösterdi. Kornerlerde nerede duracaklarından, nasıl koşacaklarına kadar her ayrıntıya kendisi el attı.

Oyuncularının psikolojik hazırlık dönemine de katkı sağlayan teknik adam, maç öncesi hepsinin rahatlaması için yardım etti. Simone Pepe yazılı açıklamasında bir keresinde maç öncesi yanlarına gelen Conte için, kendilerine dünyanın en iyisi olduklarını söylediğini belirtmişti.

Diplomatik davrandı

Conte, medyayla ilişkileri hep belirli bir ölçüde tuttu ve çok kötüye gidebilecek anlarda seviyeli tutumuyla medya ilişkilerini dengeledi. Rus milyarder Roman Abramovich’in 2003 yılından bu yana 11 menajer değişmesine bakıldığında bunun etkisinin çoğu zaman medya olarak da görülebiliyordu. Conte, John Terry’nin ayrılığı gibi hassas konuları da itinayla ele aldı ve bu tutumu kulübe çok faydalı oldu.

Bir daha yapmaya hazı

Gelecek yıl Antonio Conte, elde ettiği başarıyı korumak için büyük çaba harcamak zorunda kalacak ve beklentiler de 218 milyon pound bütçeyle bir hayli artacak. Akıllı teknik adamlar hiçbir zaman başarıyı cepte olarak görmezler ve gelişmek için yeni yollara başvururlar. Conte de şüphesiz Abramovich ile görüşüp, bir sonraki sezonun hazırlıklarına şimdiden başlayacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap