Araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırma kapsamında antidepresanlar, cinayet suçundan yargılanan suçlular ile bağdaştırıldı. Sonuçlar ise bazı antidepresan ilaçlarının cinayete teşvik ettiği yönünde.  

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada ilişkilendirilen 28 cinayet raporu incelenerek antidepresan geçmişi olan suçlular ile bağdaştırıldı. Değerlendirilen rapora göre cinayet suçundan yargılanan 28 bireyden her birinin ciddi dozlarda antidepresan kullandığı ortaya çıktı. 

Beyindeki kimyasal seratonin düzeylerini artıran antidepresan türü SSRI (Selective Serotonine Reuptake Inhibitor) kullanan vakalarda çıkan bulgulara göre, bu antidepresan türünün düzensiz ya da aşırı kullanımında cinayet ve şiddet eğilimi gerçekleştiği incelendi. 

2016 yılında İngiltere’de 40 milyondan fazla satışı gerçekleşen SSRI antidepresan türü hakkında açıklama yapan Profesör Peter TyrerBir vakaya bakılarak ilaç gibi ciddi konularda genelleme yapılamayabiliyor; ancak bu vakaların bu kadar ciddi bir rakam ile bağdaşması daha detaylı araştırmaların gerçekleşmesi gerektiğini gösteriyor” açıklamalarını yaparak konu üzerinde detaylı bir araştırma gerçekleştirileceğini belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap