Ev yemeği birçoğumuz için vazgeçilmezdir ve çoğunlukla annelerimizin görünmeyen emeğinin bir ürünüdür. Yüz binlerce, belki milyonlarca kadının hemen her gün mesaisinin önemli bir bölümünü yemek hazırlamakla geçirir. MamaMe bu mesaiyi bir maddi karşılığa dönüştürmek isteyenler için başlatılan bir girişim.

Aşina olduğumuz şekliyle MamaMe konum tabanlı bir online ev yemeği platformu. 2017 başında faaliyete başlayan girişim şimdilik yalnızca İstanbul’da faaliyet gösteriyor; ancak şehrin önemli bir bölümünü kapsıyor. MamaMe online yemek servisi, MaMe olarak adlandırdığı aşçılar yani evde halihazırda yemek yapan kadınların her birini mikro birer restoran gibi sıralıyor.

Konumunuza göre seçtiğiniz noktaya en yakın MaMe’lerin günlük menüsünde hangi yemekten kaç porsiyon olduğunu görebiliyorsunuz. MamaMe, kadınları destekleyen vizyonunu öne çıkarmak, rakiplerinden ayrışmak ve muhtemelen daha sıcak bir marka algısı yaratmak için, ev yemeği yerine anne yemeği demeyi tercih ediyor.

Türkiye’de ve yurt dışında dijital platformlarda yemek arz ve talebini buluşturan sayısız örnek mevcut. MamaMe’nin farkı, “anne yemeği” yemek isteyen ama bunun nasıl yapılacağını öğrenmeye üşenen, bu konudaki açlığını dışarıdaki alternatiflerle gidermeye çalışan ama seçenekleri fazlasıyla endüstriyel bulanların derdine çare olması.

MamaMe‘nin amacı Türkiye’deki ev kadınlarının mutfaktaki yeteneklerini daha da geliştirerek onlara ek gelir sağlamak. “Bir sonraki adım ise Avrupa’nın önde gelen şehirlerine ve dünyaya açılarak, gittiği her şehirde dezavantajlı grupları ekonomiye katarak sosyal değer yaratan bir dijital sağlıklı ev yemeği restoranı haline gelmek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap