Yeni doğan farelerde yapılan araştırmaya göre, anksiyete ilaçlarının doğum sorunlarına ve sağırlığa neden olan virüsleri önleyebileceği anlaşıldı. Her 100 bebekten dördünde kabaca nöbetlere ve zihinsel sorunlara neden olabilen sitomegalovirüs (CMV) ve mikrosefali de dahil olmak üzere Zika benzeri semptomlar bulaşabilmekte ayrıca sağırlığa da neden olabilmektedir.

Bu virüsler genellikle gebelik sırasında bebeklere geçer. Bazı bebekler enfeksiyon bulguları ile doğarken bazıları ise çok sonralarında bile enfeksiyon bulgularını göstermezler.

Fransa ve İtalya’da bulunan bir anksiyete ilacı olan Valnoctamide, enfekte farelerde CMV seviyelerini düşürüyor gibi görünse de CMV’nin en fazla hasara neden olduğu beyinde benzer bir etkiye sahip olup olmadığı daha belli değil.

Araştırmak için Anthony Van Den Pol ve Yale Tıp Fakültesi’nden bir ekip, enfekte farelere günlük olarak valnoctamide enjekte etti. Van Den Pol “Valnoctamide enjekte edilen farelerin hayatta kalma olasılıkları daha yüksekti ve daha uzun yaşadılar. Kiloları daha yüksekti. İlaç enjekte edilen farelerin diğer farelere göre her şeyi daha iyi görünüyordu” dedi.

Valnoctamide enjekte edilen CMV ile enfekte olan farelerin ergenlikleri değerlendirildiğinde, kontrol farelerinde görülen anormal sosyal tepkileri ve hareket bozukluğunu göstermediler. CMV’nin hedef aldığı, astrocytes adı verilen beşerî beyin hücrelerinde yapılacak daha başka deneyler valnoctamide ile tedavi edildiğinde virüs miktarında 100 kat azalma görüldü.

Bazı insanlarda gansiklovir adı verilen bir ilaç virüsle savaşmak için kullanılabilir ancak bu ilaç, gebe kadınlara verilemez çünkü gansiklovir doğum sorunlarına yol açabilir.

İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nden CMV araştırmacısı Ian Humphreys “Şu anda CMV’ye karşı hiç aşı yok bu yüzden gebe kadınları enfeksiyondan ve doğmamış çocuklara bulaştırmaktan korumak mümkün değil. Kesinlikle yeni yaklaşımlara ihtiyaç var” dedi.

Londra’daki Imperial Koleji’nde çocuk doktoru olan Hermonie Lyall “Gebelikte kadınlara verilebilecek ve daha az yan etkisi olan bir ilaca sahip olmak çok yararlı” diyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap