Wilbur ve Orville Wright kardeşler, ABD’de planör uçakla ilk uçuşu gerçekleştirmeleriyle bilinseler de tarihte çok daha farklı bir yere sahipler. Onlar aslında ‘ilk uçuş yalanı’ olarak tarihe geçen talihsiz olayın kurbanı iki girişimci ve mucitten ibaretler.

20. yüzyılın başlarında Avrupa’daki devletlerin uçuş konusundaki yatırım ve araştırmaları hızla devam ederken ABD’de de gelişmelerden uzak kalmamak için yatırımlarına devam ediyordu. Bu esnada hiçbir bilimsel eğitim almadan uçma alanında çalışmalarını yürüten Wright kardeşlerle tanıştılar. Geçmişleri bisiklet tamirciliğinden gelen bu iki kişinin her ne kadar özgeçmişleri umut vaat etmese de buldukları yöntemler ve ilgileri bir süre sonra Smithsonian Enstitüsü tarafından keşfedildi ve çalışmalara başladılar.

Orville and Wilbur Wright

İlk uçaklarını 17 Aralık 1903’te havalandırmayı başaran Wright kardeşler, 260 metrelik mesafeye uçurabildikleri bu uçakları nasıl kullanabileceklerini ise bilmiyorlardı.

wright-kardesler

Daha sonra Kanadalı Glenn H. Curtis, Wright kardeşlerin yerini almayı başardı ve ABD’de ilk resmi uçuşu gerçekleştiren kişi olma unvanını kazandı.

Wright kardeşler her ne kadar meslektaşları Curtis’ten önce davranmış olsalar da maalesef ilk uçuşlarını gerçekleştirdikleri andan itibaren hiç konuşulmadılar. Dönemin ABD’de en çok satan gazetesi New York Times bile onlardan hiç söz etmedi. Gerçekleştirdikleri uçuşun lansmanına ise hiçbir devlet katılmadı.

Wright kardeşlerin ne kadar tarihi bir başarıya imza attıkları ise yıllar sonra anlaşıldı. Bu nedenle insanlar bu hikayede bir icadın bulunmasından ziyade bir hayat hikayesinden alınabilecek derslere odaklandılar. Bu yaşam öyküsünden girişimciler ise 3 özel ders çıktı;

  • Öncelikle dünyayı değiştirmek istiyorsanız, insanların sizin farkınıza varmasını sağlayın. Wright kardeşler, başarısız PR çalışmasının kurbanı oldular.
  • Çalışmalarınız ya da girişiminiz hayal kırıklıklığı ile sonuçlanabilir, bunu kabullenmelisiniz. Bu nedenle temiz, öncelikleriniz belirgin ve hızlı çalışmaya çalışın. Wright kardeşler, çok uğraşsalar da ancak 4 ve 5. Uçuş lisanslarının sahibi olabilmişlerdi.
  • Bir buluşun ilk adımı yenilikçi davranmaktır. Wright Kardeşler hali hazırda birçok kişinin benzer yollarla başarmaya çalıştığı bir işin peşinden gittiler. Bu nedenle rekabeti yönetme konusunda başarısız oldular.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap